Dnia 17 października 2013 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyła się 2-ga Konferencja na Temat Biopaliw pt. "Biopaliwa. Jaka przyszłość krajowego łańcucha wytwórczego biokomponentów?". Wydarzenie to zorganizowała Krajowa Izba Biopaliw.
Celem konferencji była szeroko pojęta promocja wykorzystania krajowego potencjału biomasy pochodzenia rolniczego w produkcji odnawialnych paliw transportowych jak również poszerzanie wiedzy uczestników na temat najbardziej aktualnych problemów sektora biopaliw. Podczas wydarzenia omówiono takie zagadnienia jak: zmiany w prawodawstwie krajowym związane z implementacją Dyrektywy 2009/28/WE, kryteria zrównoważonego rozwoju i systemy certyfikacji biopaliw, pośrednia zmiana użytkowania gruntów (ILUC), potencjalne wykorzystanie biogazu rolniczego w transporcie, krajowy rynek surowcowy do produkcji biokomponentów.
Konferencja była przede wszystkim skierowana do wytwórców biokomponentów, producentów biopaliw ciekłych, przedstawicieli podmiotów paliwowych, potencjalnych inwestorów w sektorze biokomponentów, przedstawicieli organizacji rolniczych związanych z branżą OZE oraz przedstawicieli administracji publicznej i instytucji naukowo-badawczych.
Cykl prelekcji rozpoczęło wystąpienie Pana Tomasza Pańczyszyna z Departamentu Energetyki Odnawialnej, który przybliżył praktyczne aspekty nowelizacji ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych w kontekście implementacji Dyrektywy 2009/28/WE. Obejrzyj wystąpienie.
Kolejnymi osobami, które zabrały głos byli przedstawiciele firm. Pierwszy, Pan Sebastian Ciach z DEKRA Certification Sp. z o.o., zaprezentował dotychczasowe doświadczenia w zakresie certyfikacji krajowego łańcucha wytwórczego biopaliw pod kątem kryteriów zrównoważonego rozwoju. Jako drugi przed zebranym audytorium pojawił się Pan Dawid Berny, Kierownik Zakładu Produkcji Esterów i Gliceryny z Rafinerii Trzebinia S.A. Wystąpienie przedstawiciala rafinerii poświęcone było przyszłości europejskiego i krajowego rynku estrów metylowych z perspektywy polskiego wytwórcy.
Pierwszą część konferencji zakończył dr inż. Lech Kempczyński, Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, który przedstawił sytuację przemysłu olejarskiego i rynku roślin oleistych w Polsce z punktu widzenia sektora biopaliw z punktu widzenia krajowego. Doktor Kempczyński szczególnie zaakcentował możliwy, negatywny wpływ nowej polityki Komisji Europejskiej w stosunku do sektora biopaliw oraz obalił mity związane z produkcją i wpływem tego typu paliw na środowisko naturalne. Obejrzyj wystąpienie.
(kliknij, aby powiększyć)
Po przerwie głos oddano Panu Zygmuntowi Gzyrze. W swym wystąpieniu Prezes Krajowej Izby Biopaliw skupił się przede wszystkim na aktualnej sytuacji i wyzwaniach przed krajowym sektorem biopaliw.
W dalszej kolejności wystąpił dr inż. Krzysztof Bajdor, Zastępca Dyrektora ds. Paliw i Energii Odnawialnej Przemysłowy Instytutu Motoryzacji, który omówił emisyjność paliw transportowych w Polsce w kontekście realizacji celów na 2020 rok.
Kolejny temat dotyczył efektywności energetycznej w sektorze biopaliw oraz sposobów na jej poprawę, a przybliżył go słuchaczom Pan Łukasz Jusiński z Dalkia Energy & Technical Services Sp. z o.o.
Następne wystąpienie związane było w większym stopniu z rolnictwem, a stało się tak dzięki prof. Antoniemu Faberowi z Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który przedstawił rolnictwo polskie na tle pośredniej zmiany użytkowania gruntów.
Jako ostatniej głos oddano Pani Delfinie Rogowskiej, Zastępcy Kierownika Zakładu Paliw i Procesów Katalitycznych z Instytutu Nafty i Gazu. Prelegentka omówiła system bilansu masy jako sposób na zapewnienie identywikowalności strumieni spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju.
(kliknij, aby powiększyć)
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji oraz Targów RENEXPO Poland 2013, które obywały się w tym samym czasie w Warszawskim Centrum EXPO XXI
źródło: Gospodarz.pl, foto:
sxc.hu