We wrześniu warunki wilgotnościowe polepszyły się, a temperatury nadal sprzyjały dorastaniu owoców. Przy bardzo korzystnych warunkach w trakcie dalszej wegetacji, szacowany aktualnie poziom produkcji jabłek może zostać jeszcze przekroczony.
Produkcję gruszek w sadach ocenia się na ponad 85 tys. t, tj. o ok. 55% więcej niż w poprzednim sezonie, a zbiory śliwek na 120 tys. t, a zatem ponad dwa razy więcej niż w bardzo słabym sezonie roku minionego. Tegoroczne zbiory wiśni zostały oszacowane na 200 tys. t, czyli w granicy trzykrotnie wyższej niż w 2017 r. przy czym produkcja biologiczna była jeszcze większa.
Niemniej jednak zaobserwowano problemy ze zbytem wiśni ze względu na niską cenę ich skupu, przez co zostały one na drzewach. W 2018 roku odnotowano rekordową produkcję czereśni, ich zbiory zostały oszacowane na 60 tys. t - trzy razy więcej niż w 2017 roku, jednak według opinii rzeczoznawców produkcja ta mogłaby być również wyższa, gdyby wszystkie owoce zostały zebrane. Poza tym, na niektórych plantacjach zaobserwowano pękanie owoców wiśni i czereśni, co dyskwalifikowało je do zbioru.
Zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew w sumie, tj. brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich są aktualnie szacowane na 21 tys. t, czyli dwa razy więcej od bardzo słabej produkcji roku 2017.