| Autor: redakcja1

Mniejsze zbiory cytrusów w UE w sezonie 2015/2016

Jak wynika z prognoz zagranicznych służb rolnych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (FAS/USDA), produkcja cytrusów w UE w sezonie 2015/2016 zmaleje o 6,7% do 10,4 mln ton.

Mniejsze zbiory cytrusów w UE w sezonie 2015/2016

Mniejsze zbiory owoców w Hiszpanii

Jak zauważa FAMMU/FAPA, największą przyczyną są oczekiwane mniejsze o 19% zbiory w Hiszpanii, z uwagi na suszę wiosną 2015 r., która wpłynęła negatywnie na kwitnienie i owocowanie drzew. W głównych hiszpańskich regionach produkcji cytrusów – Walencji, Andaluzji i Murcji, zbiory będą odpowiednio o 22%, 11% i 23% mniejsze w obrębie roku.
 
Jednak pomimo 16% obniżki w Hiszpanii unijna produkcja pomarańczy w sezonie 2015/2016 ma zwiększyć się o 2,5% do 6,1 mln ton, dzięki większym szacowanym zbiorom we Włoszech, Grecji i Portugalii. Znacznie zmniejszą się z kolei w tym sezonie zbiory mandarynek, cytryn i grejpfrutów w UE z uwagi na gorsze wyniki produkcji w Hiszpanii. Kraj ten jest czołowym unijnym producentem i wywozu cytrusów.

Konsumpcja cytrusów spadnie do 11,9 mln ton

W tym sezonie konsumpcja wewnętrzna cytrusów w UE będzie niższa o 5% do 11,9 mln ton, w tym owoców świeżych o 4% do 9,9 mln ton i tych kierowanych do przetwórstwa o 9% do 1 mln ton. Największa zniżka spożycia będzie dotyczyła cytryn i mandarynek, zwiększy się za to minimalnie konsumpcja pomarańczy.

Wyższy import cytusów do UE

UE jest importerem netto cytrusów. W sezonie 2015/2016 Wspólnota sprowadzi z krajów trzecich prawdopodobnie 2,2 mln ton tych owoców, a zatem to o 6,4% więcej niż w sezonie poprzednim, obniżą się jedynie znacznie dostawy pomarańczy.
 
Czołowymi dostawcami cytrusów na unijny rynek są następujące kraje: RPA, Egipt, Turcja, Maroko i Argentyna. W zeszłym sezonie unijny eksport cytrusów zmalał o 13% do 705 tys. ton, wzrosły jedynie o 5% wysyłki cytryn. Największym powodem obniżki wysyłki było rosyjskie embargo przywozowe, wprowadzone w sierpniu 2014 r.
 
W sezonie 2015/2016 całkowita sprzedaż cytrusów z UE na rynki krajów trzecich będzie utrzymywała się na zeszłorocznym poziomie, wzrosnąć ma eksport pomarańczy, grejpfrutów i mandarynek, a obniżyć się wysyłka cytryn.
 
Głównymi importerami cytrusów z UE są aktualnie Szwajcaria, Białoruś, Serbia, Norwegia i Ukraina. Dla zrekompensowania utraty rynku rosyjskiego, UE reorientuje swój eksport na nowe rynki zbytu do takich państw jak: Kanada, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Chiny i Hongkong.



Tagi:
źródło: