Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, zima 2015/2016 raczej była łagodna i w większości nie spowodowała strat w uprawach sadowniczych. Nieznaczne uszkodzenia zaobserwowano w młodych nasadzeniach drzew i krzewów owocowych. Silne mrozy występujące w styczniu, przy braku okrywy śnieżnej, spowodowały z kolei minimalnie większe uszkodzenia w uprawach truskawek, przede wszystkim na nowo założonych plantacjach. Wiele plantacji truskawek było w słabej kondycji, nie tylko z powodu uszkodzeń mrozowych, ale również z powodu suszy, jaka wystąpiła w poprzednim sezonie. Część plantacji została wiosną zaorana. Wstępnie ocenia się, że areał uprawy truskawek będzie nieco niższy niż w roku poprzednim.
Wiosenne wznowienie wegetacji truskawek oraz drzew i krzewów owocowych było w sumie opóźnione, a warunki w trakcie kwitnienia i zawiązywania owoców w większości niekorzystne. Drzewa i krzewy kwitły w prawdzie obficie, ale w wielu rejonach pod koniec kwietnia wystąpiły przymrozki, powodując uszkodzenia kwiatów i zawiązków.
Na ogół jednak nie zaobserwowano sporych strat przymrozkowych w sadach, a na wielu plantacjach niezbędne było nawet przerzedzanie zawiązków. Dalsze warunki wegetacji sprzyjająco wpływały na dorastanie owoców z drzew i krzewów owocowych, a ze względu na wchodzenie w okres pełnego owocowania nowo założonych intensywnych sadów, w tym sezonie można szacować spory wzrost zbiorów większości gatunków owoców z drzew, a przede wszystkim jabłek.
Zbiory owoców z drzew
Tegoroczne zbiory owoców z drzew są aktualnie szacowane na rekordową ilość wynoszącą 4 mln ton, a więc o 10% więcej od produkcji roku poprzedniego. W 2016 roku prognozuje się następny wzrost produkcji jabłek – ich zbiory zostały wstępnie ocenione na 3,5 mln t, a zatem to wzrost o 10% wobec bardzo wysokich zeszłorocznych.
Czytaj dalej na następnej stronie...