| Autor: mikolaj

GUS: Rekordowe zbiory owoców z drzew w 2013 r.

Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego opublikował wynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Jako siódmą na łamach Portalu Gospodarz.pl przedstawiamy ocenę zbiorów owoców z drzew.

GUS: Rekordowe zbiory owoców z drzew w 2013 r.

Zbiory gruszek w 2013 roku wyniosły około 78 tys. t, tj. o blisko 21% więcej niż w poprzednim sezonie wegetacji i o ponad jedną trzecią wyższe w porównaniu ze średnią z lat 2006–2010. Spowodowane było to wzrostem plonowania tego gatunku. W bieżącym roku najlepiej owocowały odmiany Konferencja i Faworytka.

Śledź ceny jabłek i gruszek na Gospodarz.pl

Tegoroczna produkcja śliwek w 2013 r. została oszacowana na 108 tys. t, tj. o 5,5% więcej od zbiorów roku poprzedniego i o 16,3% w porównaniu do średniej z lat 2006–2010. Plony śliwek były także wyższe od ubiegłorocznych i nieco wyższe od prognozowanych w poprzednim szacunku. Zanotowano natomiast znaczne różnice w plonowaniu poszczególnych odmian śliw.

Zbiory wiśni w bieżącym roku wyniosły 186 tys. t i były o 6,3% większe od ubiegłorocznych. Tegoroczna produkcja wiśni byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie obfite opady deszczu podczas zbiorów, powodujące pękanie owoców i gnicie owoców.

Produkcja czereśni w sezonie 2013 r. była rekordowa i wyniosła ok. 51 tys. t, tj. o 24% więcej od produkcji 2012 r., co było wynikiem znacznie wyższego plonowania tego gatunku. Czereśnie, zwłaszcza odmian późniejszych, były często gorszej jakości z powodu spękania i gnicia.

Łączna produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich w bieżącym roku została oszacowana na 27 tys. t, tj. o 7,9% więcej od produkcji uzyskanej w 2012 r. Jedynie zbiory brzoskwiń i moreli były wyższe od ubiegłorocznych, natomiast produkcja orzechów włoskich była zdecydowanie niższa, co może być wynikiem karczowania znacznej ilości plantacji.


Zbiory owoców z drzew w latach 2006-2013

Zbiory owoców z drzew w 2013 roku

 
a) Przeciętne roczne b) Dane nieostateczne c) Morele, brzoskwinie, orzechy włoskie.
(kliknij, w rysunek aby go powiększyć)
Źródło: GUS


Tagi:
źródło: