Większość plantacji rzepaku ozimego pod zbiory w 2016 r. zasiano w optymalnych terminach agrotechnicznych. Mimo niedoboru wilgoci w glebie w okresie siewów, kiełkowania ziarna i wschodów, rośliny rzepaku przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte i rozkrzewione - podaje Główny Urząd Statystyczny.
Duże straty zimowe na plantacjach rzepaku i rzepiku, powstałe w wyniku styczniowych mrozów, spowodowały konieczność zaorania 16% powierzchni obsianej jesienią, a stan plantacji rzepaku i rzepiku ozimego, które pozostawiono pod tegoroczne zbiory oceniano gorzej niż przed rokiem. Ocenia się, że w związku z gorszymi niż w roku ubiegłym warunkami zimowania i niedostateczną ilością opadów w okresie wiosny, plony rzepaku są niższe od ubiegłorocznych.
Jak wynika ze wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych ocenia się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ogółem w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 13% i wyniosła ponad 0,8 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku szacuje się na blisko 2,2 mln t, tj. o 20% mniej od ubiegłorocznych.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl/MP