Kondycja rzepaku w Unii jest znakomita a prognozy letnich zbiorów optymistyczne. W ciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu rzepak w kontrakcie na sierpień nieznacznie staniał o 0,4% do 398,6 Euro/t (wobec 412,8 Euro/t przed dwoma tygodniami) pod wpływem bliskich perspektyw dobrych zbiorów w Unii - informuje FAMMU/FAPA na podst.: WR z wykorzystaniem różnych źródeł.
Dnia 1 lipca br. Komisja opublikowała prognozy zbiorów 20,1 mln ton rzepaku w sezonie 2013/14 wobec 19,2 mln ton sezon wcześniej (podaż wzrośnie z 23,2 mln ton do 24,1 mln ton). Marża przetwórcza dla czasu zbiorów jest korzystna, jakkolwiek może się pogorszyć po żniwach, kiedy surowiec z nowych zbiorów pojawi się w obfitości na rynku. W miarę postępu zbiorów ceny rzepaku mogą w ograniczonym stopniu ulegać presji podaży. W Rotterdamie rynek surowców oleistych wykazywał zróżnicowane trendy, rzepak staniał lub utrzymywał wartość, natomiast soja podrożała pociągnięta notowaniami na rynku terminowym za oceanem.
Zobacz inne tematy poświęcone cenom oleistych na światowych giełdach
W Kanadzie w Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie na lipiec’2013 w ciągu tygodnia staniała o 2,3% do 605,1 CAD/t (przez 2 tygodnie spadek o 0,3%) pociągnięta w dół notowaniami rzepaku w Europie i perspektywą zbiorów.
W ciągu tygodnia lipcowy kontrakt na soję umocnił wartość o 2,3% do 581,8 USD/t (przez 2 tyg. wzrost o 5,7%) głównie pod wpływem ograniczonej podaży soi w USA. Równolegle jednak kontrakt wrześniowy staniał o 1,5% w oczekiwaniu na bliski wzrost globalnej podaży. Zasiewy soi w Stanach Zjednoczonych zostały w 96% ukończone, a rośliny są w 67% w dobrej lub znakomitej kondycji, co o ile pozwoli aura umacnia perspektywy wysokich zbiorów soi - – podkreśla FAMMU/FAPA na podst.: WR z wykorzystaniem różnych źródeł..
Śledź notowania oleistych na Gospodarz.pl
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podst.: WR z wykorzystaniem różnych źródeł, foto:
Gospodarz.pl