Niemniej jednak wszystko zależy od pogody i jeśli będzie ona sprzyjać do końca zbiorów przyrost produkcji będzie dotyczyć największych producentów, czyli Francji o 14% do 1,8 mln ton, Hiszpanii o 66% do około 1 mln ton, Węgier o 15% do 1,5 mln ton, Bułgarii o 15% do 1,6 mln ton oraz Rumunii o 46% do 1,9 mln ton.
Natomiast w Unii Europejskiej szacowana jest rekordowa ilość słonecznika, która wzrośnie z około 8 mln ton do około 9,5 mln ton, a więc zwyżka wyniesie 19%. Wysoka podaż pozwoli na większy przerób o blisko 1 mln ton do około 7 mln ton.
Największego przyrostu przerobu spodziewa się w Hiszpanii oraz Francji, a także na Bałkanach dzięki nowym mocom przerobowym. Nadwątlone w sezonie 2012/2013 zapasy słonecznika powinny zostać w bieżącym sezonie odbudowane do około 1 mln ton pod koniec lipca przyszłego roku.
W bieżącym sezonie Unia Europejska będzie największym eksporterem słonecznika na świecie, gdyż eksport poza UE wzrośnie o 62% do około 550 tys. ton. Ostatnio pod wpływem prognozowanej podaży ceny słonecznika oraz oleju słonecznikowego spadały w Unii jak i w rejonie Morza Czarnego.