Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie sierpniowym przez tydzień stracił na wartości o 0,3% do 387,8 euro/t w stosunku do 397 Euro/t, a więc to mniej o 2,3% niż przed dwoma tygodniami – podaje FAMMU/FAPA.
Notowania rzepaku
Pomimo żniw i stopniowo rosnącej podaży surowca rzepak tylko minimalnie potaniał z uwagi na prognozy w których szacuje się mniejsze niż wcześniej oczekiwano zbiory w Unii. Ostatnie przewidywania zakładają zbiór 21,6 mln ton rzepaku w porównaniu do 24,4 mln ton rok wcześniej. Poza tym, zapasy na początku sezonu, czyli na dzień 1 lipca br. ocenia się na 1,1 mln ton wobec wcześniejszych 1,2 mln ton.
Na rynku rzeczywistym tylko śruty podrożały, a za to rzepak oraz soja staniały podążając za rynkiem terminowym. W perspektywie prawdopodobne jest utrzymanie okresowych zniżek cen rzepaku w trakcie zbiorów, o ile susza lub inne anomalie pogodowe nie zmniejszą zbiorów w UE i na świecie.
Notowania Canoli
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na najbliższy termin, tj. listopad’2015 w obrębie tygodnia potaniała z 532,1 CAD/t do 517 CAD/t pod wpływem poprawy nastrojów za sprawą deszczy, które po okresie suszy upewniają uczestników rynku, że perspektywy poziomu zbiorów rzepaku nie powinny się pogorszyć.
Notowania soi
W Chicago sierpniowy kontrakt terminowy na soję przez tydzień potaniał z 377,1 USD/t do 374,4 USD/t, podobnie kontrakty na dalsze terminy. Na spadek cen wpłynęła poprawa pogody po okresie zbyt mokrej aury, co wpłynęło na poprawę perspektyw plonów zatem i jesiennych zbiorów soi w USA. Rynek soi wydaje się być dość chwiejny, a więc wszelkie anomalie pogodowe, w tym przede wszystkim w USA mogą wpływać odwrócenie ostatniego kierunku zmian.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł foto:
Gospodarz.pl