Dzięki zwiększeniu areału upraw słonecznika tegoroczne zbiory tego gatunku oleistych w Rosji będą wyższe niż się wcześniej spodziewano - podaje FAMMU/FAPA.
Powierzchnia upraw słonecznika jest w tym roku szacowana na 7,24 mln ha wobec 6,8 mln ha rok wcześniej. Obecnie Oil World prognozuje zbiory w wysokości 8,8 mln ton, tj. o 0,2 mln ton więcej niż we wcześniejszej prognozie oraz o 0,8 mln ton powyżej poziomu ubiegłorocznej produkcji. Kraj nie odnotuje jednak rekordu, który przypadał w 2011 r. Wówczas zebrano aż 9,5 mln ton. Według niemieckich analityków, pomimo oczekiwanego wzrostu podaży nasion słonecznika w nadchodzącym sezonie eksport wzrośnie tylko w niewielkim stopniu, ze względu na prognozowane wyższe zużycie przez rodzimy przemysł przetwórczy. Może też dojść do podniesienia poziomu zapasów.
Obfite lipcowe opady deszczu odnotowane w środkowej i południowej części kraju pomogły w złagodzeniu stresu wodnego dla rozwijających się roślin. Podkreślane jest jednak, że w dalszym ciągu warunki pogodowe w niektórych obszarach nie są idealne. Więcej opadów przydałoby się m.in. w południowej części doliny Wołgi oraz w niektórych północnych i wschodnich rejonach Południowego Dystryktu Federalnego.
Także na Ukrainie perspektywy dla upraw słonecznika rysują się optymistycznie. W lipcu pogoda była w większości sprzyjająca, co przyniosło ulgę po wystąpieniu okresu ograniczonej wilgotności i wysokich temperatur w maju i czerwcu br. Lipcowe deszcze poprawiły kondycję upraw zwłaszcza w rejonach największej produkcji słonecznika we wschodniej i południowej części kraju. Niemniej jednak wcześniejsze okresy niesprzyjającej aury mogą mieć przełożenie na wysokość tegorocznych plonów – uważają analitycy. Dlatego też pomimo wyraźnego polepszenia warunków pogodowych dotychczasowe prognozy pozostają bez zmian w wysokości 9,4 mln ton. Oznaczałoby to poziom produkcji niewiele mniejszy w porównaniu do rekordu sprzed dwóch lat w wysokości 9,5 mln ton. Niektórzy analitycy są nawet przekonani, że tegoroczne zbiory będą wyższe od rekordowych z 2011 roku.
źródło: Gospodasz.pl/FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł foto:
sxc.hu