Jesteśmy w trakcie bardzo dobrego pod względem zbiorów i podaży sezonu na rynku oleistych. Mimo to notowania amerykańskiej soi utrzymują się na wysokich poziomach za sprawą rekordowego eksportu z USA.
Korzystne dla farmerów amerykańskich ceny soi względem kukurydzy powinny wpłynąć na silny wzrost areału zasiewów w tym roku. Jeśli pogoda będzie miała przeciętny przebieg to USA odnotują rekordowe zbiory soi w tym roku.
W piątek zobaczymy pierwsze prognozy na sezon 2014/15 w majowym raporcie USDA. Rynek spodziewa się, że USDA oszacuje stare zapasy soi w USA na koniec tego sezonu na 133 mln buszli (3,6 mln ton) – podobnie jak przed miesiącem. Pierwsza prognoza na 2014/15 dla zapasów końcowych spodziewana jest na rekordowe 299 milionów buszli (8,1 mln ton).
Za wysokie ceny soi na świecie odpowiada popyt ze strony Chin. Zdaniem niektórych analityków kraj ten obawiając się opóźnień w transportach z Ameryki Południowej zdublował zakupy wiosenne z zamiarem anulowania droższych dostaw z USA. Wydaje się, że w kolejnym sezonie ten "nadmierny" popyt z Chin się nie powtórzy. Chiny planują uruchomienie sprzedaży od połowy maja soi z zapasów państwowych.
Śledź notowania oleistych na Gospodarz.pl
Notowania ze środy (7.05.2014):
Rzepak (MATIF). Rzepak (seria sierpniowa) zamknął środę spadkiem o 2,75 euro/t (-0,8%) i wyceniany był na 353 euro/t (1482 zł/t). Przeceny rzepaku trwające od połowy kwietnia sięgnęły już blisko 25 euro/t.
30-go kwietnia zakończył się handel wycenianą dużo wyżej majową serią rzepaku na Matif.
Max.: 382 euro/t (w cenach zamknięcia serii sierpniowej) – 6-go marca. Jest to najwyższy poziom zamknięcia tej serii od 3-go września 2013.
Min.: 8-go stycznia seria majowa na rzepak wyceniana była na 344,5 euro/t, najniżej w historii notowań tej serii i ok 10 euro/t poniżej dołka z przełomu lipca i sierpnia. Minimum notowań rzepaku serii najbliższej wypadło lipiec/sierpień na poziomie 342 euro/t.
Czytaj o cenach rzepaku na Gospodarz.pl
Soja (CBOT). W środę majowa seria na soję potaniała o 0,9% (-4,8 usd/t) i wyceniana była na koniec dnia na 533,5 usd/t (14,51 usd/buszel).
Max.: 30-go kwietnia majowa seria na soję ustanowiła historyczny rekord notowań tej serii na poziomie 562,7 usd/t (15,306 usd/buszel - cena zamknięcia).
Jest to najwyższa wycena soi (najbliższa seria) od lipca 2013.
Min.: styczeń ok. 12,5 usd/buszel (460 usd/t).
Od początku lutego (wtedy zaczęła się hossa na soi i pszenicy) soja podrożała o 15,1%.
Czytaj o cenach soi na Gospodarz.pl
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT, autor: Andrzej Bąk, foto:
sxc.hu