W III kwartale br., a więc w okresie gdy ma miejsce kumulacja skupu rzepaku w obrębie całego sezonu i zwykle 50% zbiorów trafia do punktów skupowych, rzepak kosztował więcej niż w porównywalnym czasie minionego roku - zauważają analitycy BGŻ BNP Paribas.
Ceny rzepaku w Polsce
Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), średnie ceny netto płacone dostawcom przez przedsiębiorstwa dokonujące zakupu rzepaku od początku lipca do końca września br. wyniosły średnio 1500 zł/t, tj. w ramach zawartych kontraktów i poza nimi. W odniesieniu do analogicznych miesięcy w 2014 roku przeciętna cena rzepaku była większa o 11%. Jednak względem średniej z ostatnich 3 lat była mniejsza o 8%.
Ceny rzepaku na krajowym rynku pozostają w trendzie zwyżkowym właściwie od początku sezonu 2015/2016. Początkowo sprzyjały temu korekty w dół przewidywań zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej i w Kanadzie. W ostatnich tygodniach, zdaniem Sparksa, coraz większy wpływ na wzrosty cen miało wstrzymywanie się unijnych producentów ze sprzedażą większych ilości surowca, spodziewających się zwyżki cen w warunkach mniejszej podaży rzepaku.
Według MRiRW, w trzecim tygodniu października średnia cena zakupu nasion rzepaku w zakładach tłuszczowych wyniosła 1601 zł/t netto. Zdaniem Sparksa, ceny żądane przez rolników na zachodzie i północy kraju dochodzą aktualnie do 1650 PLN/t.
źródło: Gospodarz.pl/BGŻ BNP Paribas foto:
Gospodarz.pl/MP