O rolnictwie ekologicznym na COP23

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas szczytu klimatycznego ONZ COP23 w Bonn, wziął udział w dyskusji dotyczącej ekologicznego rolnictwa i jego powiązań ze zmianami klimatu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Węgry, przy udziale Francji, Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Międzynarodowego Instytutu Badawczego Polityki Żywnościowej.

O rolnictwie ekologicznym na COP23
- Leśnictwo i rolnictwo są dobrymi przykładami działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wpisują się one także w realizację zobowiązań wynikających z Porozumienia paryskiego. Celem tej globalnej umowy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Nie uda się jednak tego dokonać bez wykorzystania lasów i gleb – powiedział podczas spotkania prof. Jan Szyszko.Działania zmierzające do zmniejszenia i stabilizacji stężenia dwutlenku węgla w atmosferze powinny nie tylko stymulować  rozwój nowych technologii w zakresie produkcji energii. Konieczna jest także rekultywacja siedlisk przyrodniczych, takich jak lasy, ekosystemy borowinowe i gleby, ponieważ pochłaniają one CO2 z atmosfery. Ponadto, pochłanianie dwutlenku węgla przez żyjące, naturalne systemy przekłada się na ochronę różnorodności biologicznej, poprawę jakości powietrza i wody, a także powoduje wzrost produkcji biomasy – dodał minister środowiska prof. Jan Szyszko.
 
Minister podkreślił również, że w Polsce mamy dobre gleby, zdolne do produkcji żywności najwyższej jakości. Aby zachować ich bioróżnorodność, wdrażane są liczne działania mające na celu połączenie ochrony gleb i klimatu. Rolnicy są na przykład zobowiązani do zachowania użytków zielonych i elementów krajobrazu, które nie są wykorzystywane do celów rolniczych. W celu ochrony wód w Polsce realizowane są z kolei działania mające na celu m.in. utrzymanie substancji organicznych w glebie, co zapobiega jej erozji.
 

O bioróżnorodności


Kolejne spotkanie na szczycie COP23, z udziałem prof. Jana Szyszko, dotyczyło bioróżnorodności. W wydarzeniu uczestniczyła również  dr Cristiana Paşca-Palmer, asystent sekretarza generalnego narodów zjednoczonych i sekretarz wykonawczy konwencji o różnorodności biologicznej.
 
W trakcie spotkania prof. Jan Szyszko zaznaczył, że dużym osiągnięciem na rzecz zrównoważonego rozwoju jest uznanie znaczenia wymiaru środowiskowego dla zapewnienia wzrostu na świecie i tworzenia odpowiednich warunków życia dla obecnych i przyszłych pokoleń.
 
- Efektywne gospodarowanie zasobami, zapewnienie powszechnego dostępu do czystej wody, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej, zrównoważone leśnictwo, a także adaptacja do zmian klimatu - to powinny być główne, nasze działania na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju – dodał minister środowiska prof. Jan Szyszko.  
 
Wśród spotkań prof. Jana Szyszko, które odbyły się 16 listopada w Bonn, znalazło się równie wydarzenie państw Grupy Wschodniej (EEG). Było one  poświęcone  negocjacjom klimatycznym. EEG jest jedną z pięciu nieoficjalnych grup regionalnych, roboczych ONZ. Grupa regionalna Europa Wschodnia składa się z 23 państw regionu Europy Wschodniej, Bałkanów, krajów bałtyckich i Kaukazu.



Tagi:
źródło: