| Autor: redakcja1

Przyprawy prosto z lasu

Rośliny znane potocznie jako chwasty przez wieki były używane w kuchni w postaci przypraw. Niemniej jednak te dziko rosnące rośliny zawierają również cenne witaminy i składniki mineralne.

Przyprawy prosto z lasu
W średniowieczu w skromnych przydomowych ogrodach uprawiano kminek, kolendrę, chrzan i gorczycę. Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa i rozwojem przyklasztornych ogródków, do powyższego zbioru dodać należy rozmaryn i cząber. Oprócz uprawianych roślin, słowiańscy przodkowie do przyprawiania potraw stosowali również rośliny dziko rosnące, tj. bylicę, dzięgiel leśny, arcydzięgiel litwor, macierzankę, krwawnik, gwiazdnicę, mięte, jałowiec, czosnek niedźwiedzi, czosnaczek, biedrzeniec, lebiodkę oraz wiele innych. Rośliny te były łatwo dostępne, a w czasach, gdy brakowało soli i egzotycznych przypraw, poprawiały smak mdłym posiłkom.
 
Ich rola była jednak znaczniej ważniejsza, ze względu na ich właściwości lecznicze. Dzikie przyprawy wykazują zróżnicowane działanie prozdrowotne, posiadają m.in. właściwości bakteriobójcze, ułatwiające trawienie oraz poprawiające apetyt. Oto kilka przepisów z użyciem dzikich roślin przyprawowych, które zbierać można prawie przez cały rok.

Dzika zupa z dodatkiem kuklika

Składniki
:
  • 5 – 6 dzikich jabłek,
  • 50 g suszonych owoców róży,
  • 100 g cukru,
  • 100 g ugotowanego ryżu,
  • 50 g rozdrobnionych orzechów włoskich,
  • korzeń kulika (pospolitego lub zawisłego).
Wykonanie: Suszone owoce róży zalać 1,4 l gorącej wody i pozostawić na 2 godz. Następnie napar odcedzić i dodać do niego cukier, oczyszczony i pokrojony korzeń kuklika, utarte jabłka i ryż. Chwilę gotować. Podawać gorącą zupę z dodatkiem orzechów włoskich.
 
Pospolity, a często niedoceniany bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) rośnie w zaroślach, przydrożach, na łąkach i skrajach pól. Kwitnie na niebiesko, a w ogrodach jest traktowano jak zwykły chwast. Ziele kurdybanka,  postaci naparu używano przy przewlekłych nieżytach dróg oddechowych, astmie, na bóle żołądka oraz przy zatruciu ołowiem.
 
Ze względu na właściwości lecznicze, jak i na atrakcyjny korzenny, lekko gorzki smak kurdybanek jest idealnym dodatkiem do wiosennych kuracji oczyszczających, a jego listki są doskonałym środkiem wzmacniającym, przyspieszającym przemianę materii, rewitalizującym i regulującym trawienie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: