Ceny żywności na świecie znów rosną

W drugim miesiącu 2017 roku wartość indeksu cen żywności FAO osiągając poziom 175,5 punktu była o 0,5% większa od jej skorygowanego poziomu ze stycznia 2017 r.

Ceny żywności na świecie znów rosną
Analizując zmiany na rynkach poszczególnych przetworów mlecznych objętych mleczarskim indeksem FAO w ostatnich dwunastu miesiącach zauważalny jest dynamiczna zwyżka popytu na tłuszcz mleczny, co pozwala spodziewać się, że w następnych miesiącach ceny masła i pełnotłustego mleka w proszku będą zwiększać się dynamiczniej niż ceny proszku odtłuszczonego i serów. Średnia wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze dwa miesiące 2017 roku osiągnęła poziom 193,6 punktu i była o 34,87% większa niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Ceny cukru

Indeks cen cukru FAO zwiększył się w lutym o 0,6% w skali miesięcznej do 290,3 punktu. Globalne ceny tego artykułu pozostają wrażliwe na zmiany perspektywy dostaw cukru w czołowych krajach produkujących, w szczególności w Brazylii, która jest największym producentem i eksporterem cukru na świecie, gdzie długotrwałe ograniczenie podaży może w dalszym ciągu postępować. Oczekiwane spadki produkcji w Indiach i Tajlandii, tj. drugi największy na świecie dostawca cukru, również przyczyniają się do wzrostów cen. Stabilizująco na rynek działają z kolei doniesienia o większej niż się spodziewano produkcji w Chinach i UE w wyniku zwiększenia obszaru uprawy buraków cukrowych.

Ceny mięsa

Indeks cen mięs FAO zwiększył się w lutym w skali miesięcznej o 1,1% do wartości 160,6 punktu. Zwyżka ta nastąpiła przede wszystkim z uwagi na rosnące ceny wołowiny z uwagi na przebudowę stada ograniczona jest dostępność wołowiny w Australii i mięsa owczego, a więc koniec sezonowego szczytu uboju w nowej Zelandii, podczas gdy notowania wieprzowiny i drobiu były stabilne.
 
Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.


Tagi:
źródło: