Ceny żywności na świecie
Podwyższyły się ceny prawie wszystkich towarów wchodzących w skład indeksu, z wyjątkiem zbóż, które były o 1,9% tańsze niż w sierpniu. Najbardziej podrożały ponownie artykuły mleczarskie o 13,8% oraz cukier o 6,7%, a w mniejszym stopniu także oleje roślinne o 1,7% i mięso o 0,2%. Ceny żywności rosną systematycznie od początku tego roku, jedynie w lipcu miał miejsce nieznaczny spadek.
Zdaniem FAMMU/FAPA, wartość indeksu cen olejów dla września wyniosła 172 punkty, czyli o 1,7% więcej w odniesieniu do sierpnia br. względem 134,2 pkt. we wrześniu 2015 roku. W związku z tym, po trzech miesiącach obniżki tego indeksu drugi miesiąc z rzędu jego wartość wzrosła, w wyniku umocnienia cen oleju palmowego, sojowego oraz rzepakowego. Olej palmowy zdrożał na skutek mniejszej niż się spodziewano produkcji oraz niskich jego zapasów u producentów i krajów importerów. Olej sojowy zdrożał pod wpływem nie wystarczającej podaży wysyłkowej, z kolei rzepakowy na skutek przewidywań obniżki produkcji rzepaku, który ma miejsce już trzeci rok z rzędu.
Ceny mięsa były we wrześniu jeszcze o 2,4% mniejsze niż przed rokiem. Od stycznia br., gdy indeks cen mięsa był najmniejszy od 5 lat, notowania zwiększyły się o 12,6%. Największa zwyżka cen wystąpił, jak do tej pory, w przypadku wieprzowiny, a następnie mięsa owczego i drobiu. Wołowina podrożała tylko minimalnie. Na umocnienie się notowań wieprzowiny i drobiu wpływ ma wzmożony popyt na świecie, szczególnie w Azji, a ceny mięsa owczego rosną z powodu ograniczonej podaży z Oceanii. Jednocześnie odbudowa produkcji wołowiny w USA spowodowała spadek popytu importowego, co poskutkowało minimalnym wzrostem cen na rynku globalnym.
Ceny zbóż zmalały już trzeci miesiąc z rzędu i są aktualnie prawie o 9% mniejsze niż przed rokiem, przede wszystkim dzięki obfitej światowej podaży, szczególnie eksportowej. Rekordowe w tym roku zbiory pszenicy i większe od przeciętnych zbiory zbóż paszowych, zwłaszcza kukurydzy, mają wpływ na obniżkę cen w eksporcie.