Chiny sÄ… także globalnym liderem w produkcji i wysyÅ‚ce zagÄ™szczonego soku jabÅ‚kowego (ZSJ). W ostatnich 3 sezonach kraj ten produkowaÅ‚ 400-558 tys. ZSJ rocznie, z czego zdecydowana wiÄ™kszość kierowana byÅ‚a na wywóz. Dla porównania, Polska, która jest drugim najwiÄ™kszym producentem ZSJ, w omawianym okresie produkowaÅ‚a i eksportowaÅ‚a odpowiednio 300-315 tys. t i 270-312 tys. t rocznie.
Jak wynika z szacunków WAPA, tegoroczne zbiory jabÅ‚ek w Chinach bÄ™dÄ… o 3% wiÄ™ksze od zeszÅ‚orocznych i mogÄ… przekroczyć 45 mln t. Duża podaż owoców wywiera presjÄ™ na obniżkÄ™ cen jabÅ‚ek przemysÅ‚owych. IEG Vu podaje, że jeszcze w poÅ‚owie października br. za surowiec do przetwórstwa pÅ‚acono w Chinach powyżej 100 USD/t, a na poczÄ…tku listopada 90-95 USD/t. JeÅ›li ceny jabÅ‚ek pozostanÄ… w trendzie spadkowym, bÄ…dź nawet ustabilizujÄ… siÄ™ na aktualnym poziomie, chiÅ„scy przetwórcy bÄ™dÄ… skÅ‚onni zwiÄ™kszać produkcjÄ™ ZSJ.
DostÄ™pne dane za sierpieÅ„ i wrzesieÅ„ br. wskazujÄ… na 30% wzrost wolumenu eksportu w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem. W sierpniu Chiny sprzedaÅ‚y za granicÄ™ blisko 54,3 tys. t ZSJ wzglÄ™dem 40,4 tys. t rok wczeÅ›niej, a we wrzeÅ›niu 51,3 tys. t wobec 41,2 tys. t.
Blisko poÅ‚owa wywiezionego towaru trafiÅ‚a do Stanów Zjednoczonych - 48,9 tys. t. Drugim najwiÄ™kszym odbiorcÄ… koncentratu byÅ‚a Rosja - 7,4 tys. t, trzecim RPA - 7,4 tys. t, a czwartym Niemcy - 6,2 tys. t.