Ceny masła w Unii Europejskiej (kwiecień 2013)

Dnia 28 kwietnia 2013 roku obserwowano gwałtowny wzrost cen masła na terenie Unii Europejskiej. Średnia ważona cena tego tłuszczu była bowiem o 11,47% wyższa w relacji miesięcznej i wyniosła 3,87 euro/kg.

Ceny masła w Unii Europejskiej (kwiecień 2013)
Przypomnijmy, że od połowy grudnia ubiegłego roku aż do marca bieżącego ceny masła tylko nieznacznie się wahały. Przełom nastąpił w kwietniu i pod koniec tego miesiąca notowania masła ukształtowały się już na poziomie o 42,5% wyższym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
 
Jeszcze bardziej dynamiczne zwyżki obserwowano na rynku głównych unijnych producentów jakimi są Niemcy i Holandia. W pierwszym przypadku ceny masła w ciągu miesiąca wzrosły bowiem o 14,08% i wyniosły 4,05 euro/kg. Z kolei w Holandii zanotowano 14,01% zwyżkę do poziomu 4,07 euro/kg. Zarówno w Niemczech, jak i w Holandii obecne ceny tłuszczu są o 60% wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Niemniej jednak z najnowszych danych wynika, że w okresie od 24 kwietnia do 15 maja tygodniowe zmiany w tych krajach mieściły się w zakresie od -1,23% do 1,75%.
 
W kwietniu duże zmiany w obrębie cen masła notowano także w Polsce. W naszym kraju, który jest czwartym państwem w Unii Europejskiej pod względem produkcji tego gatunku przetworu mleczarskiego, obserwowano wzrost cen masła do poziomu 14,68 zł/kg, czyli o 11,04% więcej względem poprzedniego miesiąca.
 
W związku z delikatnym spadkiem cen u jednego z największych konkurentów Wspólnoty – w Stanach Zjednoczonych, obecne ceny masła w Unii są przeciętnie o 1130 euro wyższe niż w USA. Z kolei ceny w Oceanii utrzymują się na wysokim poziomie ze względu na suchą aurę, która spowodowała drastyczny spadek produkcji mleka oraz jego przetwórstwa. Niemniej jednak notowania tego gatunku przetworu w Unii są nadal o 510 euro wyższe niż ceny światowe.
 
Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że w okresie od stycznia do końca lutego 2013 roku produkcja masła w Unii Europejskiej była o 4,3% niższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Jednak ze względu na obserwowane na terenie krajów Wspólnoty wyższe ceny niż światowe, w tym czasie poza Unię wyeksportowano o 16,9% większe ilości masła wobec 2012 roku.


Tagi:
źródło: