Komisja Europejska o 700 tysięcy ton zwiększy wolumen eksportu pozakwotowago cukru w sezonie 2012/2013, który w omawianym okresie wyniesie 1,35 mln ton.
Początkowo kontyngent eksportowy opiewał na 650 tysięcy ton, na który szybko znaleźli się chętni. Dlatego też odpowiednim rozporządzeniem zawieszono składanie wniosków. Aktualnie wznowiono możliwość ich składania na wywóz cukru o kodzie CN 1701 99.
Niemniej jednak, najwięksi eksporterzy cukru oskarżyli Unię Europejską o dumping, co przełożyło się na nałożenie na Wspólnotę limitu eksportowego przez WTO w wysokości 1,37 mln ton rocznie począwszy od 2006 roku.
Niestety nadprodukcja cukru nie jest w żaden sposób objęta wsparciem finansowym i dlatego producenci unijnych krajów chcą umoż liwienia im nielimitowanej wielkości wysyłki tego słodk iego prod uktu. Koncepcja ta jest ciekawa, jednak jej słabym punktem zdaje się być fakt, iż pozakwotowa produkcja jest do pewnego stopnia dodatkiem do produkcji kwotowej (czy też jej skutkiem ubocznym), której podstawą jest cena minimalna na buraki cukrowe, co może być potraktowane jako pośrednia forma wsparcia.
Zmiana podejścia do produkcji pozakwotowej w dużej mierze rozwiązałaby problemy z nadwyżką i zdaniem ekseprtów byłaby korzystna w kontekście potencjalnego wydłużenia kwotowania produkcji o następne 5 lat, czyli do roku 2020 .
źródło: Gospodarz.pl/FAPA/FAMMU foto:
sxc.hu