Sytuacja na globalnym rynku mleka

Zdaniem specjalistów, początek bieżącego roku przyniósł dość stabilną sytuację na globalnym rynku mleka.

Sytuacja na globalnym rynku mleka
Największy wpływ na zmiany cen przetworów mlecznych miały warunki pogodowe i wysokie ceny pasz, a od połowy 2012 roku decydujące znaczenie odegrały również ograniczenia w produkcji mleka w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej.
 
Obecnie do czynników ryzyka zaliczany jest także niski poziom opadów w Nowej Zelandii, który najprawdopodobniej przełoży się na wyhamowanie wzrostowej tendencji produkcji mleka.
 
Wszystkie te elementy mają dużą rolę we wzroście cen produktów mleczarskich. Z danych zebranych przez Amerykański Departament ds. Rolnictwa wynika, że w drugiej połowie lutego w Oceanii, będącej największym eksporterem przetworów mlecznych, ceny masła poszły w górę aż o 7% w porównaniu z końcem stycznia 2013 roku i oscylowały w granicy od 3,4 tys. do 3,9 tys. USD/tonę. Jednocześnie masło pozostawało o 3% tańsze w relacji rocznej.
 
Z kolei odtłuszczone mleko w proszku podrożało o ponad 4% w ujęciu miesięcznym i o 10% w relacji rocznej, a jego wartość osiągnęła poziom 3,4 tys.-3,8 tys. USD/tonę.
 
Cena pełnego mleka w proszku wzrosła o blisko 7% w porównaniu z końcem stycznia 2013 roku i o 2% w ujęciu rocznym, kształtując się przy tym na poziomie 3,35tys.-3,85 tys. USD/tonę.
 
Analitycy przewidują, że bieżąca sytuacja może się utrzymać także w kolejnych miesiącach, a ewentualne wzrosty cen nie będą duże. Możliwe jest również chwilowe wyhamowanie importu produktów mleczarskich, ze względu na problemy gospodarcze krajów rozwiniętych i wzrost popytu głównie ze strony państw rozwijających się.


Tagi:
źródło: