Konsumpcja jogurtów
Niemniej jednak w przypadku jogurtów, których spożycie w ostatnich latach systematycznie wzrasta od 0,33 litrów/osobę w 2000 roku do 0,54 litrów/osobę w 2011 roku. Dwa ostatnie lata przyniosły w prawdzie zmianę, bo w 2012 roku konsumpcja zmalała do 0,52, a w 2013 roku do 0,51 litrów/osobę.
Jeszcze w I kwartale br. utrzymywała się zniżkowa tendencja w popycie na artykuły mleczarskie. II połowa roku przyniosła jednak zmiany. Zważywszy na poprawę sytuacji ekonomicznej w Polsce, w tym głównie dość silny spadek cen detalicznych, oczekuje się, że w tym roku konsumpcja przetworów mlecznych przewyższy poziomy notowane w 2013 roku.
Zdaniem analityków Banku BGŻ w dłuższej perspektywie, z uwagi na rosnące dochody, przy odpowiednich, intensywnych działaniach promujących spożycie produktów mlecznych, możliwy jest kolejny wzrost konsumpcji, w tym przede wszystkim serów dojrzewających, jogurtów, deserów mlecznych itp.
Przy zmniejszeniu się tzw. samozaopatrzenia, mającego w Polsce około 17 proc. udział w całkowitej produkcji, przy czym w Holandii, Francji czy Niemczech sięga ono 0,5%. Istnieje również spory potencjał do zwiększenia tzw. "rynkowego" spożycia przetworów mleczarskich - w tym głównie mleka płynnego, twarogów i śmietany, dostarczanych m.in. przez lokalne mleczarnie.