Spadek światowych cen żywności w maju 2014

W minionym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 207,8 punktu i był o 3,1% mniejszy niż w analogicznym okresie 2013 roku kiedy to znalazł się na poziomie 214,4 punktu. Indeks ten był o ponad 1,2% mniejszy niż w kwietniu 2014 r – podaje FAMMU/FAPA.

Spadek światowych cen żywności w maju 2014
Obserwowany w minionym miesiącu wzrost cen cukru o 3,7% wynika przede wszystkim z doniesień o możliwości mniejszej produkcji niż poprzednio zakładano na skutek anomalii pogodowej El Nino. Przyrost cen był bardziej wyraźny w pierwszej połowie miesiąca, podczas gdy w drugiej zwyżki stabilizowane były przez doniesienia o wysokim poziomie zapasów cukru w Indiach i Tajlandii.
 
Stabilizacja indeksu cen mięsa nastąpiła w związku z nieznacznymi zmianami cen wszystkich artykułów objętych tym indeksem. Wydaje się, że USA pozbyła się obaw dotyczących ograniczenia dostaw eksportowych wieprzowiny w związku z wirusem epidemicznej biegunki świń, gdyż ceny mięsa odnotowały tylko nieznaczny wzrost. Blisko 1,2% spadek indeksu cen zbóż jest w dużym stopniu efektem spadków cen kukurydzy, które zmalały w reakcji na korzystne warunki do uprawy i dobre perspektywy dostaw w sezonie 2014/2015. Natomiast w tym czasie ceny ryżu były stabilne.
 
Ceny pszenicy, które wzrastały na początku miesiąca wynikały z opóźnionego obsiewu w USA i napięciami na Ukrainie, spadły w drugiej połowie miesiąca na skutek poprawy warunków atmosferycznych w USA i braku oczekiwanego osłabienia dostaw z Ukrainy.
 
Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony z kolei zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.


Tagi:
źródło: