Indeks cen żywności FAO najniższy od lipca'2010

W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 182,7 punktu i znalazł się na najmniejszym poziomie od lipca 2010 roku - podaje FAMMU/FAPA.

Indeks cen żywności FAO najniższy od lipca'2010

Indeks cen zbóż

Spadek indeksu cen zbóż o 3,6% jest głównie napędzany przez 7% zniżkę globalnych cen pszenicy, podczas gdy w odniesieniu do zbóż gruboziarnistych i ryżu odnotowano maksymalnie 1% obniżki. Tak dynamiczne spadki cen pszenicy wynikają z obfitych dostaw w tym sezonie i wysokim prawdopodobieństwem, że zapasy osiągną najwyższy poziom od ponad dekady. Aktualna wartość indeksu cen zbóż spadła do najniższej wartości od lipca 2010 roku i jest obecnie o 34% - 90 punktów mniejsza od rekordowego wyniku z czerwca 2008 roku, kiedy było to 267,7 punktu.

Indeks cen mięsa

Za 1,6% spadek indeksu cen mięsa częściowo odpowiedzialne były spadające kursy walut, w tym głównie euro wobec dolara amerykańskiego. Produktami, które odnotowały obniżki cen były wieprzowina z Europy, wołowina z Australii i owcze mięso z Nowej Zelandii. Poza tym wysokie dostawy eksportowe nadal wpływają na mniejsze ceny wieprzowiny. Produkty mięsne, to jedyna grupa artykułów rolno-spożywczych analizowanych w ramach indeksu FAO, która w 2014 roku odnotowała 8,1% wzrost cen względem roku 2013.

 

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.



Tagi:
źródło: