Skup i przetwórstwo mleka w Unii Europejskiej

W związku z wysokimi kosztami pasz i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, na terenie Unii Europejskiej nastąpił spadek towarowej produkcji mleka – podaje Bank BGŻ.

Skup i przetwórstwo mleka w Unii Europejskiej
Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku do zakładów mleczarskich skupujących mleko sprzedano o prawie 3% mniej surowca niż w okresie od stycznia do końca marca roku poprzedniego.
 
Spośród największych producentów krajów Wspólnoty, mleko najbardziej potaniało w: Wielkiej Brytanii – spadek o prawie 7%, Włoszech – spadek o 8% oraz Francji – spadek o 4% r/r. Natomiast na podobnym poziomie do ubiegłorocznego kształtował się skup w Niemczech i Holandii.
 
Niemniej jednak eksperci przewidują, że jeszcze w bieżącym roku sytuacja ulegnie poprawie. Prognozy wskazują, że produkcja towarowa w 2013 roku wzrośnie o około 0,4% w stosunku do roku ubiegłego, ze względu na cieplejszy kwiecień i ewentualne spadki cen zbóż i oleistych, które przyczynią się do wzrostu dochodowości produkcji i wyhamowania spadków skupu.
 
W analizowanym okresie, skup mleka przełożył się na niższą wytwórczość wszystkich przetworów mleczarskich. Najbardziej obniżeniu uległa produkcja mleka w proszku, bo aż 9% w skali rocznej. Znacznie spadł również eksport tych produktów do krajów trzecich. Poza granice Unii Europejskiej trafiło tam bowiem 93 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku, czyli o prawie 35% mniej, niż w tym samym okresie 2012 roku oraz 78,9 tys. ton pełnego mleka w proszku, tj. o prawie 16% mniej w relacji rocznej.
 
Z kolei dobra koniunktura na rynku masła, zwłaszcza dzięki zwiększeniu importu przez Rosję i Chiny spowodowała wzrost eksportu tego tłuszczu o 21% w r/r do 24,3 tys. ton. Niemniej, sama produkcja była o 3% niższa niż rok wcześniej. W rezultacie, prywatne zapasy masła są dużo niższe niż w zgromadzone w maju 2012 roku, ze względu na utrzymujące się jego wysokie ceny.


Tagi:
źródło: