Najwięcej przypadków koniny w wołowinie wykryto:
-
we Francji – 47
-
w Grecji – 36
-
w Niemczech – 29.
W Polsce natomiast KE zarejestrowała 5 przypadków obecności koniny w mięsie wołowym.
Prace Unii Europejskiej dotyczące badań próbek mięsa wołowego na obecność koniny prowadzone były w odpowiedzi na skandal związany z wprowadzeniem do obrotu koniny, jako mięsa wołowego w kilku krajach Unii Europejskiej. Badania miały również na celu sprawdzenie ewentualnej obecności farmaceutyku o nazwie fenylobutazonu w koninie, który jest powszechnie stosowany w hodowli koni sportowych. Jest on natomiast szkodliwy dla zdrowia ludzi.
Na terenie wszystkich krajów Wspólnoty przeprowadzonych zostało łącznie 7259 testów, z czego 3115 na obecność fenulobutazonu, a 4144 na obecność końskiego DNA.
Spośród wszystkich testów na obecność farmaceutyku, 16 było pozytywnych, z czego aż 14 w Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak mogło to być spowodowane przeprowadzeniem większej ilości testów na Wyspach niż w pozostałych państwach członkowskich.
Oprócz podstawowych badań Komisji Europejskiej dodatkowych 7 tys. prób wykonali producenci, przetwórcy i dystrybutorzy żywności. W tym przypadku udział koniny w mięsie wołowym ukształtował się na poziomie 1,38% (110 przypadków).