Decyzja o wprowadzeniu jednostronnych preferencji handlowych dla Ukrainy dotyczących czasowego ograniczenia lub zniesienia przez UE łącznie blisko 98% ceł na towary tego kraju została zatwierdzona już 14.04.2014 r. przez szefów dyplomacji państw UE w Luksemburgu.
Jak wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 374/2014, które weszło w życie w dniu 23.04.2014 r. UE znosi 94,7% taryf celnych, nakładanych do tej pory na towary przemysłowe importowane z Ukrainy oraz redukuje pozostałe taryfy. Zniesione zostaje także 82% taryf celnych UE nakładanych na eksport produktów rolnych.
Jednakże w odniesieniu do niektórych produktów rolnych, jak zboża, wieprzowina, wołowina i drób, wprowadzone zostaną bezcłowe kwoty importowe, aby nie naruszyć interesów ich producentów na terenie UE.
Unijne preferencje handlowe obejmują również 83,4% produktów ukraińskiego przetwórstwa spożywczego. Opłaty celne będą mogły zostać przywrócone, gdyby napływ towarów importowanych z Ukrainy mógł spowodować zagrożenie lub poważne trudności dla tego typu producentów na terenie UE.
Niemniej jednak Ukraina nie jest zobowiązana do redukcji ceł dla Unii na zasadzie wzajemności. W trakcie obowiązywania preferencji nie może jednak wprowadzić nowych ceł, opłat czy restrykcji ilościowych na towary pochodzące z UE. Otwarcie unijnego rynku dla Ukrainy jest częścią pakietu wsparcia Wspólnoty dla tego kraju o wartości ponad 11 mld EUR. Podobnie jak udostępnienie Ukrainie dodatkowego 1 mld EUR przeznaczonego na stabilizację sytuacji finansowej i gospodarczej w tym kraju.