Pod względem składu chemicznego w miodzie dominują cukry proste, występują również kwasy organiczne, aminokwasy, witaminy, enzymy i mikroelementy.
W zależności od tego z jakiego surowca powstaje, wyróżnia się miody nektarowe (kwiatowe), wytwarzane przez pszczoły z nektaru kwiatowego, pobieranego z kwiatów. Kolejną grupę tworzą miody spadziowe, wytwarzane przez pszczoły ze spadzi, czyli słodkiej cieczy występującej na niektórych drzewach zarówno iglastych jak i liściastych. Producentem spadzi są głównie mszyce i czerwce, które pasożytują na danej roślinie. Ostatnią grupę tworzą miody mieszane czyli nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe.
Początkowo miód ma konsystencje płynną (patoka), z biegiem czasu ulega on jednak procesowi krystalizacji i przechodzi w postać stałą tzw. krupiec. Krystalizacja to proces naturalny, który nie powoduje zmiany smaku, ani właściwości miodu. Szybkość tego procesu w głównej mierze zależy od rodzaju miodu. Rekordzistą jest miód rzepakowy, który gęstnieje już nawet jeden dzień po wyjęciu z ula. Miód akacjowy natomiast, może pozostać płynny nawet przez dwa lata. Pozostałe miody powinny skrystalizować się do końca roku, w którym zostały zebrane. Zbrylenie miodu mówi nam dużo o jego prawdziwości. Należy pamiętać, że sztuczne miody nie krystalizują się. Proces krystalizacji jest wiec jedną z metod na sprawdzenie jakości produktu - jeśli zauważymy ze nasz miód ulega krystalizacji możemy mieć wtedy pewność, że nie ma w nim sztucznych dodatków.
Czytaj dalej na następnej stronie...