Handel mlekiem i jego produktami

Zwiększenie skupu mleka w okresie styczeń-lipiec 2017 r. o 4,4% w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r., przełożyło się głównie na wzrost produkcji przetworzonego mleka płynnego wraz z mlekiem „przerzutowym”, suszonej serwatki oraz śmietany o 4-8%, z uwagi na zwiększające się zapotrzebowanie zakładów wtórnego przetwórstwa żywności na surowiec.

Handel mlekiem i jego produktami
Zwiększono też produkcję serów, których eksport od wielu lat systematycznie rośnie i które mają największy udział w wartości wywozu przetworów mlecznych. Produkcja serów dojrzewających i twarogowych wzrosła o 4-5%, a serów tartych, pleśniowych i proszkowanych o 17,8%, przy minimalnym spadku produkcji serów topionych.
 
Z kolei sporo zmalała produkcja mleka zagęszczonego o 21,2% oraz chudego mleka w proszku o 13,4%, z powodu dużych zapasów zarówno na rynku krajowym, jak i światowym. Spadła również produkcja jogurtów o 5,9%, co świadczy o nasyceniu rynku tymi produktami. Produkcja masła i tłuszczów mlecznych w okresie pierwszych siedmiu miesięcy br. była tylko minimalnie mniejsza niż w porównywalnym okresie 2016 r., o czym zadecydował wzrost produkcji w lipcu o 11,9% wobec lipca ub.r.
 
Według Teresy Zdziarskiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, od początku 2017 r. poprawiają się wyniki handlu zagranicznego branży mleczarskiej. W okresie styczeń-lipiec br., w porównaniu z tym samym okresem ub.r., wolumen eksportu przetworów mlecznych wzrósł o 8% do 2,42 mld litrów w przeliczeniu na mleko surowe. W wyniku znacznej zwyżki cen transakcyjnych wpływy z wywozu osiągnęły poziom 1,25 mln EUR, czyli o 40% większy niż w okresie siedmiu miesięcy 2016 r.
 
W tym czasie wolumen importu zmniejszył się o 4% do 1 mln litrów, ale z powodu większych cen jego wartość wzrosła o 10% do 549,7 mln EUR. W wyniku czego ilościowe saldo wymiany handlowej zwiększyło się o 18% do 1,42 mld litrów, a wartościowe o 78% do 694,4 mln EUR.


Tagi:
źródło: