Zgodnie z informacjami podanymi przez FAMMU/FAPA indeks wskazujący na miesięczne zmiany cen dla koszyka produktów żywnościowych jak zboża, oleje, nabiał, mięso i cukier dla czerwca tego roku był na poziomie 206 punktów, czyli o 3,8 pkt. - 1,8% niższy niż w maju tego roku.
Spadek cen żywności był wynikał przede wszystkim z obniżki cen zbóż oraz olejów roślinnych z uwagi na globalne optymistyczne perspektywy ich produkcji. Równolegle ceny cukru oraz produktów mleczarskich także zmalały, a mięs były względnie stabilne.
W czerwcu 2014 roku indeks cen olejów roślinnych FAO był w granicach 188,9 pkt., a więc 6,4 pkt. - 3,3% mniejszy w odniesieniu do maja tego roku oraz 4,6% pkt. - 2,4% poniżej poziomu czerwca 2013 roku. Spadek tego indeksu odzwierciedla dalszą redukcję cen oleju palmowego do poziomu najniższego od 9 miesięcy na skutek zwiększenia się sezonowej podaży wraz z ograniczeniem popytu importowego.
Ceny oleju sojowego również zmalały do poziomu najniższego od 4 lat ze względu na oczekiwany wzrost wynikający z perspektyw rekordowych zbiorów soi w sezonie 2014/2015. Dodatkowo oczekiwania dużej podaży słonecznika i rzepaku w sezonie 2014/2015 wpłynęły na ten indeks.