W pierwszych trzech miesiącach 2013 roku wartość wywozu przetworów mleczarskich z Polski była o ponad 8% wyższa niż w ubiegłym roku i osiągnęła poziom 350,8 mln euro. W styczniu przyrost ten wyniósł 20% r/r, natomiast w marcu już tylko 4%, przy czym największy udział w eksporcie miało masło i sery.
W przypadku masła, w okresie od stycznia do końca marca obserwowano 18% wzrost eksportu wobec analogicznego okresu roku poprzedniego, który ukształtował się na poziomie 30,8 mln euro. Natomiast udział tego artykułu w eksporcie z Polski wyniósł 9% wobec 8% przed rokiem.
Znaczącą pozycję wywozową w analizowanym okresie zajęły sery z 43% udziałem w porównaniu z 40% w zeszłym roku. W pierwszym kwartale bieżącego roku ich eksport wyniósł 151,0 mln euro, co oznacza jego wzrost o 17% wobec tego samego okresu 2012 roku. Tak dynamiczna zwyżka sprzedaży poza granice Polski była możliwa dzięki eksportowi na rynki wschodnie. Od stycznia do końca lutego do Rosji trafiło bowiem 45,4 tys. ton serów, czyli o 12% więcej niż w pierwszych dwóch miesiącach roku poprzedniego. Natomiast łączna ilość tego gatunku przetworów mleczarskich w całym pierwszym kwartale na rynek rosyjski opiewała na 6 tys. ton, tj. 19,2 mln euro. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost wywozu w ciągu roku. Eksport serów do pozostałych krajów, utrzymywał się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.
W analizowanym okresie zmniejszeniu uległa wartość wywozu mleka w proszku. Była ona bowiem o 4% niższa od notowanej w 2012 roku i wyniosła 50,6 mln euro. Z kolei w przypadku jogurtów i innych napojów mleczarskich ich pozycja spadła o ponad 4% do 30,4 mln euro, natomiast serwatki w proszku – o 0,1% do 45,7 mln euro.
W opisywanym okresie najwięcej mleka w proszku z Polski zaimportowały Chiny – 300 ton za 795 tys. euro. W związku z tak wysokim zainteresowaniem polskim mlekiem w proszku Chiny znalazły się na 16 miejscu pod względem odbioru tego produktu z z naszego kraju. Warto przy tym zwrócić uwagę, że jeszcze kilka lat temu, eksport do tego kraju był znikomy i dotyczył jedynie serwatki w proszku.
Z prognoz wynika jednak, że w najbliższym czasie może nastąpić spadek zainteresowania przetworami z Polski ze strony Chin. Niedawno bowiem weszły przepisy regulujące chiński import przetworów mleczarskich. Każdy „nowy” eksporter, który pojawi się na tym rynku będzie miał obowiązek przedstawić wszystkie dokumenty dotyczące zagadnień weterynaryjnych oraz bezpieczeństwa publicznego w kraju pochodzenia produktu. Do jego zadań będzie należeć również sporządzenie i dostarczenie raportu z testów wykonanych w oparciu o chińskie narodowe standardy żywności. W związku z tym większe możliwości będą miały duże korporacje dostawców przetworów.