Pod koniec marca bieżącego roku ceny masła utrzymywała się na poziomie znacznie wyższym (o 8,1%) niż w roku ubiegłym i wyniosły średnio w Unii Europejskiej 3,65 euro/100 kg, jednocześnie pozostając o 0,16% niższe niż przed miesiącem.
Jeszcze większą stabilizację cen niż średnio w Unii Europejskiej zaobserwowano na terenie Polski. Dnia 30 marca 2014 roku osiągnęły one poziom 3,52 euro/kg, co oznacza, że były identyczne jak w lutym bieżącego roku, natomiast w przeliczeniu na złotówki odnotowano 0,41% wzrost do 14,73 zł/kg. W związku z tym masło z Polski stało się znów konkurencyjne dla unijnych odbiorców, którzy są głównymi partnerami w wymianie handlowej masłem.
Warto przy tym zauważyć, że na rynku głównego odbiorcy masła z Polski – Niemiec, ceny tego tłuszczu są nadal wyższe niż w naszym kraju. Stabilizacja widoczna jest też w Holandii, gdzie za kilogram masła trzeba zapłacić 3,52 euro/kg.
Jak podała FAMM/FAPA, pomimo zwyżek, jakie ostatnio były notowane w obrębie cen masła w Stanach Zjednoczonych, obecnie ceny tego przetworu mleczarskiego we Wspólnocie są średnio o około 490 euro wyższe niż w USA.
Niemniej, znacznie wyższe ceny masła nie wpłynęły na jego produkcję, która w styczniu 2014 roku ukształtowała się na poziomie zbliżonym do analogicznego miesiąca 2013 roku. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w styczniu produkcja masła była zaledwie 0,3% większa w relacji rocznej. Wzrost odnotowano natomiast w przypadku eksportu masła do krajów trzecich, dokąd wywieziono o 15,23% więcej tego tłuszczu niż w pierwszym miesiącu 2013 roku.