Dnia 25 maja bieżącego roku średnia ważona cena masła w Unii Europejskiej wyniosła 3,5 euro/kg i była o 0,99% niższa niż przed miesiącem oraz o 11,32% niższa niż w tym samym okresie 2013 roku.
Nieco bardziej niż przeciętnie we Wspólnocie spadały ceny masła w Polsce, zajmującej czwarte miejsce pod względem wielkości produkcji tego przetworu mleczarskiego. Dnia 25 maja 2014 roku jego notowania utrzymywały się na poziomie 3,34 euro/kg, czyli o 2,62% niższym niż przed miesiącem. W przeliczeniu na walutę polską odnotowano 3,06% spadek do 13,96 zł/kg. Niemniej jednak stawki te były wyższe od ceny interwencyjnej o 35,56% i o 4,57% niższe od średniej ważonej dla całej Wspólnoty. W związku z tym polski tłuszcz pozostał konkurencyjny w państwach Unii Europejskiej, które są czołowymi odbiorcami masła z Polski.
Warto zauważyć, że na rynku głównego odbiorcy polskiego masła – Niemiec, ceny te były wyższe niż w naszym kraju i wyniosły 3,45 euro/kg, co oznacza, że spadły w obserwowanym czasie o 4,23% w relacji miesięcznej. Z kolei u Holandii – drugiego ważnego potentata, utrzymywały się one na poziomie 3,39 euro/kg i były o 3,14% niższe niż przed miesiącem.
U największego konkurenta Unii Europejskiej – Stanów Zjednoczonych w ostatnich tygodniach zaobserwowano natomiast zwyżki cen masła, w związku z czym notowania tego tłuszczu w państwach członkowskich osiągnęły ten sam poziom co w USA. Znacznie niższe były ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii, Australii) do portów Europy Północnej.
Jak podała FAMMU/FAPA, pomimo znacznie wyższych cen masła niż przed rokiem, produkcja tego przetworu mleczarskiego utrzymała się na podobnym poziomie co w roku ubiegłym.