Zgody na nabycie nieruchomości rolnej

Wniosek o wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości rolnej powinien być złożony w oryginale w oddziale terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Tam też można uzyskać dodatkowe informacje, dotyczące m.in. sposobu wypełnienia wniosku.

Zgody na nabycie nieruchomości rolnej
Ad. 3) Nabywca nieruchomości rolnej w składanym do KOWR wniosku zobowiązuje się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej.

Pod pojęciem „prowadzenia działalności rolniczej” należy rozumieć prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.

 
Ad. 4) Nabywca we wniosku zobowiązuje się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rolnego.
 
Ad. 5) Wystarczające będzie złożenie przez nabywcę oświadczenia o powierzchni wszystkich nieruchomości rolnych, których jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem oraz dzierżawcą.

Wniosek tego rodzaju może złożyć wyłącznie osoba fizyczna zamierzając powiększyć gospodarstwo rolne, której przyznano pomoc, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a nabycie nieruchomości rolnej jest zgodne z warunkami przyznanej pomocy.

 
Wniosek uczelni

Nabycie nieruchomości rolnej, za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR, w trybie decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek uczelni może nastąpić, jeżeli nieruchomość rolna:

Ad. 1) Uczelnia załącza do składanego do KOWR wniosku: oświadczenie w zakresie działalności rolniczej, którą zamierza prowadzić na nabywanej nieruchomości rolnej oraz inne dokumenty potwierdzające spełnienie przesłanki określonej w pkt 1, w tym np.: akt założycielski, statut oraz/lub inny dokument, który określa jej cele dydaktyczne związane z prowadzeniem badań naukowych lub prac rozwojowych, do realizacji których niezbędne jest nabycie nieruchomości rolnej.
 
Ad. 2) Uczelnia zobowiązuje się do wykorzystywania nabywanej nieruchomości rolnej na cele rolnicze. Pod pojęciem „prowadzenia działalności rolniczej” należy rozumieć prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.
 
Wniosek tego rodzaju może złożyć wyłącznie uczelnia, dla której nabycie nieruchomości rolnej jest niezbędne dla realizacji przez nią celów dydaktycznych lub prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych.
 
Wniosek inwestora
 
Nabycie nieruchomości rolnej, za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR, w trybie decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek inwestora – zamierzającego nabyć nieruchomość rolną pod inwestycję celu publicznego, może nastąpić, jeżeli:
 
Wniosek tego rodzaju może złożyć wyłącznie inwestor, który zamierza zrealizować inwestycję celu publicznego, na nabywanej nieruchomości rolnej położonej w obszarze rozmieszczenia inwestycji celu publicznego stanowiącej realizację celów, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub w granicach linii rozgraniczających teren lokalizacji takiej inwestycji ustalonych w ostatecznej decyzji administracyjnej.
 
Termin rozpatrzenia wniosku
 
Zgodnie z Kpa załatwienie sprawy powinno nastąpić niezwłocznie, a w przypadku spraw wymagających postępowania wyjaśniającego załatwienie sprawy powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Do terminów tych nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu.
 
Stronie służy prawo do wniesienia ponaglenia, jeżeli:
 
Ponaglenie wnosi się do organu wyższego stopnia, tj. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie. Należy podkreślić, że to żądanie strony determinuje zakres prowadzonego postępowania - powinno więc ono zawierać dokładny zakres żądania, poprzez wskazanie czy wnoszone jest ponaglenie na bezczynność, czy też na przewlekłe prowadzenie przez organ postępowania w przedmiocie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości rolnej. W przypadku, gdy treść wniosku budzi wątpliwości, organ administracji publicznej nie jest uprawniony do precyzowania za stronę zakresu jej żądania. Pismo stanowiące ponaglenie na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania powinno być podpisane, gdyż w przeciwnym wypadku pismo takie może pozostać bez rozpatrzenia.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: