Wsparcie z PROW a wymogi bioasekuracji

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w związku z informacjami wpływającymi z wojewódzkich izb rolniczych od rolników, którzy złożyli zaakceptowane przez ARiMR wnioski (w ramach wsparcia rozwoju małych gospodarstw oraz wsparcia młodych rolników), a w swoich biznesplanach dla wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa założyli prowadzenie lub rozwój produkcji trzody chlewnej zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w poniższej sprawie.

Wsparcie z PROW a wymogi bioasekuracji
Resort rolnictwa poinformował, że celem instrumentu wsparcia „Restrukturyzacja małych gospodarstw" jest restrukturyzacja gospodarstwa polegająca na przeprowadzeniu zmian, w wyniku których nastąpi poprawa konkurencyjności tego gospodarstwa i zwiększenie jego rentowności poprzez wzrost wielkości ekonomicznej. Koncepcja restrukturyzacji gospodarstwa, w tym sposób w jaki realizacja biznesplanu doprowadzi do osiągnięcia wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa do odpowiedniego poziomu, powinna zostać zawarta w biznesplanie (przy uwzględnieniu planowanej struktury produkcji oraz zasobów gospodarstwa). W przypadku gdy restrukturyzacja gospodarstwa będzie uwzględniała produkcję trzody chlewnej, produkcja ta powinna być prowadzona zgodnie z obowiązującymi warunkami weterynaryjnymi, o których mowa w przywołanym wyżej rozporządzeniu w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń z dnia 9 lutego 2018 r. Taka sama sytuacja wystąpi u beneficjentów "Premii dla młodych rolników".
 
Jeżeli jednak ww. wymogi bioasekuracyjne nie zostaną spełnione, poinformowano, że beneficjenci „Premii dla młodych rolników” oraz „Restrukturyzacji małych gospodarstw”, którzy założyli rozwój/restrukturyzację swojego gospodarstwa na podstawie produkcji trzody chlewnej i nie spełnią warunków weterynaryjnych, nie będą mogli utrzymywać świń (likwidacja stada).
 
W odniesieniu do przekazanego postulatu samorządu rolniczego dotyczącego zwolnienia beneficjentów, którzy nie spełnią wymogów bioasekuracyjnych dotyczących utrzymywania trzody chlewnej z zobowiązań podjętych w ramach omawianych instrumentów wsparcia należy resort wskazał, że zgodnie z przepisami rozporządzeń dla omawianych instrumentów wsparcia, beneficjent powinien zrealizować biznesplan w terminie przewidzianym w biznesplanie lecz nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy, w szczególności prowadzić gospodarstwo zgodnie z przyjętą strukturą produkcji oraz zrealizować zadeklarowane w biznesplanie działania.
 
W przypadku niespełnienia ww. zobowiązań nakładane są na beneficjenta sankcje polegające na zwrocie całości lub części premii. Jednocześnie wskazano, że zgodnie z przepisami rozporządzeń dla omawianych instrumentów wsparcia beneficjent może wystąpić do dyrektora oddziału regionalnego Agencji z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę założeń biznesplanu w trakcie jego realizacji, w tym wydłużenie okresu jego realizacji. Do ww. wniosku beneficjent dołącza zmieniony biznesplan wraz z podaniem przyczyn uzasadniających planowane zmiany. A zatem, rolnik może zmienić założenia biznesplanu. np. w zakresie inwestycji w środki trwałe, planowanego sposobu osiągnięcia wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: