Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
PÅ‚ug obracalny zawieszany RW47 (vario)
2012-01-04 -
SPULCHNIACZ DO GLEBY LEKKIEJ seria 200
2012-01-05 -
Sprzęgło kpl. BIZON Z-056
2012-04-18 -
Pług zawieszany RAPTOR – QRV
2020-02-20 -
Rozrzutnik obornika SIPMA RO 600 ZEFIR
2013-06-19
Umowy na dostarczanie produktów rolnych. Pytania i odpowiedzi
Agencja Rynku Rolnego przygotowała zestaw najistotniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących umów na dostarczanie produktów rolnych.
18. Na jakiej zasadzie mają być zawierane obowiązkowe umowy na dostarczanie produktów w punkcie skupu?
Â
Jeżeli w punkcie skupu nabywane produkty rolne są wymienione w poszczególnych częściach załącznika I do rozporządzenia nr 1308/2013 należące do sektorów, o których mowa w art. 1 ust. 2 tego rozporządzenia to ich nabycie objęte jest obowiązkiem zawierania umów.
Umowa musi zawierać elementy określone odpowiednio w art. 127, art. 148 ust. 2, art. 168 ust. 4 i 6 rozporządzenia nr 1308/2013.
19. Czy po przetworzeniu produktu rolnego jego nabywca – jeśli jest przetwórcą staje się producentem rolnym nowego produktu i w świetle nowych przepisów podlegać będzie takim samym wymaganiom jak każdy producent rolny, gdy produktami rolnymi będą odpowiednio:
- żywa świnia, następnie tusza po uboju, mięso, następnie kiełbasa , następnie słoik dania gotowego z kiełbasą,
- zboże, następnie mąka, makaron, gotowe danie z makaronem,
- rzepak, następnie olej rzepakowy, majonez, następnie  sałatka z majonezem,
jeśli na każdym etapie ww. produkty produkowane są przez różnych producentów i nabywane są przez różnych nabywców?
W załączniku nr I do rozporządzenia nr 1308/2013 jako produkty rolne widnieją również produkty powstałe z przetworzenia produktów rolnych. W związku z powyższym jeżeli przedmiotem zawieranej transakcji jest wprowadzenie do obrotu produktu przetworzonego określonego w załączniku nr I do ww. rozporządzenia, wówczas każdorazowe nabycie takiego produktu rolnego wymaga pisemnej umowy.
20. Jeśli w umowach jest zapis o tym, że: „…osoba lub osoby je podpisujące w imieniu Sprzedającego i Kupującego potwierdzają, że posiadają niezbędne i ważne pełnomocnictwa do ich zawierania w imieniu i na rzecz reprezentowanych podmiotów…" to ARR podczas ewentualnej przyszłej kontroli uzna taki zapis za wystarczający pod kątem formalnoprawnym czy też bezwzględnie wymagała będzie od nabywcy aby ten posiadał w umowie podpis producenta zgodny z jego aktualnym KRS w dniu jej podpisania lub stosowne upoważnienie do jego reprezentacji wystawione przez osobę z KRS (wtedy zawsze oryginał takiego upoważnienia potwierdzony notarialnie na jakiś okres nadesłany pocztą poleconą czy wystarczy skan dokumentu przesłanego mailem faksem...)?
Umowa powinna być podpisana przez osobę do tego upoważnioną. Kontrolowany powinien posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające upoważnienie do podpisywania umowy.
21. Czy obowiązek zawierania umów bez wyjątku dotyczy wszystkich rodzajów umów, tzn. tych, które uregulowane są w Kodeksie Cywilnym (umowa dostawy, sprzedaży, kontraktacji… - czyli umów nazwanych) jak również wszelkich ich modyfikacji czyli umów nienazwanych?
Obowiązek zawarcia pisemnej umowy dotyczy zarówno umów nazwanych jak i umów nienazwanych.
22. Wymaganym w umowie jest określenie ceny do zapłaty, jednakże są przypadki, że cena nie zawsze jest taka sama. Co za tym idzie czy możliwe jest zawarcie w umowie zapisu, który mówiłby, że cena zmienna jest w zależności od klasy jakości czy ceny rynkowej?
Umowa zawiera w szczególności cenę za dostawę, która:
— jest niezmienna i określona w umowie; lub
— jest obliczana poprzez połączenie różnych czynników określonych w umowie, które mogą obejmować wskaźniki rynku odzwierciedlające zmiany warunków na rynku, dostarczoną ilość oraz jakość lub skład dostarczonych produktów rolnych.
Czytaj dalej na następnej stronie...