Umowy na dostarczanie produktów rolnych. Pytania i odpowiedzi

Agencja Rynku Rolnego przygotowała zestaw najistotniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących umów na dostarczanie produktów rolnych.

Umowy na dostarczanie produktów rolnych. Pytania i odpowiedzi

9. Kogo dotyczy obowiązek zawierania umów? Czy pośredników odsprzedających towar zakupiony od rolnika? Czy przetwórców zakupujących towar od producenta/ pośrednika?


Zakres podmiotowy został wyznaczony w art.38q ust. 1-2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych. Obowiązek zawierania umów mają dostawcy i nabywcy produktów rolnych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej z wyłączeniem sprzedaży bezpośredniej. Umowa nie jest wymagana również w przypadku, gdy dostawca zbywa produkty rolne nabywcy mającemu formę spółdzielni, której producent jest członkiem, a statut tej spółdzielni lub przepisy i decyzje w nim zawarte lub z niego wynikające, zawierają przepisy o podobnych skutkach jak wymogi umów wynikające z ustaw (z wyjątkiem umów na rynku cukru). Zgodnie z art. 38q ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych obowiązek dotyczy wszystkich pośredników.

10. Co wpisać w umowie w pkt dotyczącym siły wyższej, jeżeli umowa zawierana jest w momencie sprzedaży?

Opisana w pytaniu trudność jest dowodem, że umowa nie powinna być zawierana tuż przed sprzedażą, lecz na początku cyklu produkcyjnego. Można wprowadzić np.: ogólne zapisy wyłączające odpowiedzialność zarówno dostawcy jak i nabywcy w przypadku wystąpienia siły wyższej.

Zgodnie z zapisami art. 2 ust. 2 rozporządzenia PEiR (UE) nr 1306/2013 do celów finansowania WPR, zarządzania nią i monitorowania jej "siła wyższa" i "nadzwyczajne okoliczności" mogą zostać uznane w szczególności w następujących przypadkach:

  • Å›mierć beneficjenta;
  • dÅ‚ugoterminowa niezdolność beneficjenta do wykonywania zawodu;
  • poważna klÄ™ska żywioÅ‚owa powodujÄ…ca duże szkody w gospodarstwie rolnym;
  • zniszczenie w wyniku wypadku budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym;
  • choroba epizootyczna lub choroba roÅ›lin dotykajÄ…ca, odpowiednio, caÅ‚y inwentarz żywy lub uprawy należące do beneficjenta lub część tego inwentarza lub upraw;
  • wywÅ‚aszczenie caÅ‚ego lub dużej części gospodarstwa rolnego, jeÅ›li takiego wywÅ‚aszczenia nie można byÅ‚o przewidzieć w dniu zÅ‚ożenia wniosku.

11. Czy można wysłać do ARR projekt umowy, żeby ARR oceniła, czy umowa jest prawidłowo sporządzona?

Odpowiadając na zapytanie dotyczące możliwości dokonania oceny projektu umowy, ARR poinformowała, że zgodnie z art. 168_ust. 4 i 6 rozporządzenia PEiR (UE) nr 1308/2013 umowa, w szczególności powinna zawierać następujące elementy:

  1. cenę do zapłaty za dostawę, która:
    • jest niezmienna i okreÅ›lona w umowie, lub
    • jest obliczana poprzez poÅ‚Ä…czenie różnych czynników okreÅ›lonych w umowie, które mogÄ… obejmować wskaźniki rynku odzwierciedlajÄ…ce zmiany warunków na rynku, dostarczonÄ… ilość oraz jakość lub skÅ‚ad dostarczonych produktów rolnych,
  2. ilość i jakość odnośnych produktów, które można dostarczyć lub które muszą zostać dostarczone, wraz z terminem takich dostaw,
  3. okres obowiązywania umowy, który może być ograniczony lub nieograniczony, z klauzulami dotyczącymi rozwiązania umowy,
  4. szczegóły dotyczące terminów i procedur płatności,
  5. ustalenia dotyczące odbioru lub dostawy produktów rolnych,
  6. przepisy mające zastosowanie w przypadku zaistnienia siły wyższej.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: