Umowy kontraktacyjne i ceny referencyjne

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Umowy kontraktacyjne i ceny referencyjne
Zmiany ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych dotyczą wymogu zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych.
 
W porozumieniu z sadownikami przygotowano i opublikowano w ubiegłym miesiącu wzór umowy kontraktacyjnej, która reguluje relacje handlowe między przetwórcami a sadownikami, a jej nieodłącznym elementem są przedziały cenowe, które będą musiały być przestrzegane. Kolejnym krokiem w ustalaniu poprawnych relacji pomiędzy rolnikami i przetwórcami jest proponowana zmiana w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
 
Proponuje się rozszerzenie zakresu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej o nabywanie produktu rolnego poniżej jego ceny referencyjnej, podanej w obwieszczeniu.  Da to Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów uprawnienie do podejmowania działań kontrolnych w przypadku, gdyby przetwórcy nie chcieli kupować produktów w tym przedziale cenowym. Gdyby wykazano nieuczciwą konkurencję lub wykorzystywanie przewagi kontraktowej na przetwórców będą mogły być nakładane duże kary finansowe.
 
W projekcie ustawy zaproponowano rozwiązania polegające m.in. na objęciu ogniw pośredniczących w dystrybucji surowców rolnych (np. punktów skupu) wymogiem zawierania umów na wybranych rynkach. Projekt ustawy przewiduje także nałożenie kar pieniężnych na obie strony umowy za niedotrzymanie minimalnego okresu obowiązywania umowy oraz minimalnego okresu od zawarcia umowy do realizacji dostawy, w wysokości 10% zapłaty za niedotrzymanie każdego z tych okresów. Za niedotrzymanie terminu zawarcia umowy zaproponowano karę w wysokości 0,5% zapłaty za produkty nabyte, za każdy dzień przekroczenia terminu ale nie więcej niż 15%.
 
Projekt ustawy został przekazany celem dalszego procedowania do KPRM. Według MRiRW rozwiązania w nim zaproponowane stanowią odpowiedź na oczekiwania środowisk rolniczych w zakresie wzmocnienia ich pozycji w łańcuchu żywnościowym.


Tagi:
źródło: