Kategorie
Zobacz również tu
-
Opłacalność produkcji rolniczej
2025-04-03 -
Handel zagraniczny wołowiną
2025-04-03 -
Skup zbóż według GUS
2025-04-03
Poznaj produkty
-
McHale 994 – przecinak do bel okrągłych
2016-05-06 -
Traktorek Yanmar Ke-3D 4x4
2011-12-23 -
Licznik do oleju K400
2013-12-12 -
Kosiarka spalinowa NAC S510V
2014-05-12 -
Wozy paszowe SGARIBOLDI SQUIRREL 1200
2020-07-30 -
Siatki ocynkowane heksagonalne w powłoce PCV
2013-02-26 -
ELETOR SC-PE6
2020-02-07
Propozycje zmian prawnych w obrocie nieruchomościami rolniczymi
W odpowiedzi na przekazane przez resort rolnictwa propozycje zmian regulacji prawnych, dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi, samorząd rolniczy przekazał swoje stanowisko, podkreślając, że cel wprowadzenia regulacji w tym zakresie odzwierciedla wielokrotnie postulowaną przez samorząd rolniczy konieczność wprowadzenia mechanizmów ochrony ziemi rolnej w Polsce.

Po analizie przesłanego dokumentu, Zarząd KRIR zwrócił uwagę, że ogólne założenia pokrywają się z oczekiwaniami gospodarzy, szczególnie tych, którzy zainteresowani są powiększaniem areału posiadanych gospodarstw rolnych. Pozytywnie należy ocenić również ideę wprowadzenia do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego państwa instrumentów służących zapobieganiu dalszemu, nadmiernemu rozdrabnianiu gospodarstw w Polsce.
Jednakże, propozycje przedstawione do opiniowania według samorządu rolniczego nie stanowią w obecnym kształcie podstawy do wprowadzenia zmian w obowiązujących w naszym kraju przepisów prawnych. Są to jedynie tezy wybrane z kilku innych projektów aktów prawnych, wykorzystujące poselskie propozycje zmian – niektóre przyjęte już po kolejnych czytaniach w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wymienione w dokumencie poselskie projekty ustaw były opiniowane przez izby rolnicze. W związku z tym, w opinii Zarządu KRIR, istnieje konieczność opracowania i przekazania do opinii samorządu rolniczego rządowego projektu zmian w wymienionych w przesłanych propozycjach ustawach.
Odnośnie przesłanych propozycji, samorząd rolniczy zwrócił uwagę, że w przekazanych propozycjach nie nastąpiło ustawowe umocowanie pozycji izb rolniczych, które dawałoby izbom podstawę prawną do współdecydowania w zakresie gospodarowania ziemią rolniczą w Polsce. Przeciwnie, w przedstawionych propozycjach przewiduję się umocnienie statusu Agencji Nieruchomości Rolnych i dyrektorów jej Oddziałów Terenowych.
Czytaj dalej na następnej stronie...
