Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Suszarnia stacjonarna
2016-04-14 -
Kojce i wygrodzenia
2013-08-19 -
Ładowarka przegubowa AL 206 i 306
2014-04-04
Propozycje zmian prawnych w obrocie nieruchomościami rolniczymi
W odpowiedzi na przekazane przez resort rolnictwa propozycje zmian regulacji prawnych, dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi, samorząd rolniczy przekazał swoje stanowisko, podkreślając, że cel wprowadzenia regulacji w tym zakresie odzwierciedla wielokrotnie postulowaną przez samorząd rolniczy konieczność wprowadzenia mechanizmów ochrony ziemi rolnej w Polsce.
Ponadto, Zarząd KRIR postulował zaostrzenie wymogów, co do osób mogących brać udział w przetargach organizowanych przez ANR poprzez wprowadzenie zapisu, że nabywcą ziemi z zasobów ANR może być wyłącznie osoba posiadająca stałe miejsce zamieszkania na terenie gminy bądź gmin sąsiednich przez okres nie krótszy niż 5 lat przed datą rozpoczęcia przetargu, osobiście prowadząca gospodarstwo, posługująca się językiem polskim oraz posiadająca krajowe wykształcenie w zakresie rolniczym. Nabywane z zasobów ANR grunty nie mogłyby być wykorzystywane w celu zabezpieczenia pożyczek lub jako zastaw oraz nie mogą być wnoszone aportem do majątku spółki. Zarząd KRIR uważa, że ziemia z zasobów ANR powinna być sprzedawana tylko osobom fizycznym, a jedynie w przypadku braku takiego nabywcy, może być wyłącznie wydzierżawiana podmiotom prawnym.
W ocenie samorządu rolniczego, należy także wprowadzić przepisy umożliwiające przymusowe wykupienie przez ANR gruntów rolnych porzuconych przez dotychczasowych właścicieli, odłogowanych dłużej niż 2 lata, stanowiących źródło zachwaszczenia sąsiadujących działek rolnych, w przypadku braku reakcji właściciela gruntu na pisemne wezwanie do usunięcia zachwaszczenia, lub użytkowanych niezgodnie z zapisami Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej.
Niezbędne wydaje się także wprowadzenie zapisów mówiących o tym, że ANR winna być informowana o każdym zamiarze sprzedaży gruntów rolnych oraz nadanie ANR prawa do wydania decyzji odnośnie obrotu ziemią, a także pierwokupu każdej działki rolnej wystawionej do sprzedaży. Cena sprzedaży wskazana w umowie przedwstępnej kupna-sprzedaży winna być tożsama z ceną zawartą w akcie notarialnym potwierdzającym przeniesienie praw własności nieruchomości rolnej, pod rygorem unieważnienia transakcji.
Biorąc pod uwagę konieczność zintensyfikowania działań służących ochronie ziemi rolnej w Polsce, zwłaszcza do 2016 r., bardzo ważna jest nie tylko sprzedaż gruntów z zasobu ANR, ale stosowanie również wieloletniej dzierżawy.
Przedstawiając wyżej wymienione wstępne uwagi i propozycje samorządu rolniczego do przedstawionych propozycji zmian regulacji prawnych, dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenie informacji i potwierdzenie, że prace nad przedstawionymi zmianami będą kontynuowane.