Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Nawóz ActiPlon Kukurydza
2014-01-07 -
Suszarnie podłogowe typu RST
2013-09-06 -
Pompa Panther 72
2013-12-13 -
Waga podkładkowa do ważenia osi pojazdu
2022-08-10 -
Kosz przyjęciowy SB 451 DEWULF
2020-10-07
Projekt ustawy Prawo wodne. Rolniku sprawdź ile zapłacisz za wodę
Projekt ustawy Prawo wodne został skierowany do Sejmu. Zaproponowane zmiany w dużym stopniu odnoszą się do rolnictwa. W projekcie określono m.in. opłaty za korzystanie z wody, kwestie związane z melioracją czy sposób postępowania z nawozami i odchodami zwierzęcymi. Ponadto nowe prawo wodne zakłada powołanie państwowej osoby prawnej Wody Polskie, której zadaniem będzie administrowanie wodami.
Zgodnie z projektem ustawy rolnicy zostaną objęci opłatą za pobór wody według następujących stawek:
-
pobór wody do celów rolniczych na potrzeby zaopatrzenia w wodę ludzi i zwierząt gospodarskich, w zakresie nie będącym zwykłym korzystaniem z wód:
- 0,30 zła za 1 m3 pobranych wód podziemnych,
- 0,15 zła za 1 m3 pobranych wód powierzchniowych,
- pobór wody do celów rolniczych lub leśnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw, pobieranej za pomocą urządzeń pompowych - 0,15 zła za 1 m3 pobranych wód podziemnych.
Opłaty za usługi wodne będą uiszczane za:
- pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych;
- wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi;
-
odprowadzanie do wód:
- wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo systemy kanalizacji zbiorczej,
- wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast;
- pobór wód podziemnych i wód powierzchniowych na potrzeby chowu i hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych;
- wprowadzanie do wód lub do ziemi ścieków z chowu lub hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych.
Nowe przepisy zakładają zwolnienie gospodarstw rolnych z opłat za pobór wody w wysokości do 5 m3 /średniorocznie/ na dobę, co zdaniem Ministerstwa Środowiska skutkować będzie tym, że większość gospodarstw z uwagi na niską produkcję, w ogóle nie będzie objęta opłatami za usługi wodne.
Jak wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza, projekt ustawy Prawo wodne ma na celu wdrożenie regulacji wynikających z prawodawstwa europejskiego, zgodnie bowiem z art. 9 Ramowej Dyrektywy Wodnej, państwa członkowskie zobowiązane są do realizacji zasady zwrotu kosztów usług wodnych, tym samym w prawie krajowym nie mogą funkcjonować regulacje stanowiące generalne zwolnienia z opłat za pobieranie wody, szczególnie dla podmiotów pobierających wodę na cele gospodarcze. Opłatami za pobór wody zostaną zatem objęci m.in. rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do produkcji. Wdrożenie zasady zwrotu kosztów usług wodnych warunkuje otrzymanie płatności w ramach perspektywy finansowej UE 2014–2020.
Projekt ustawy zakłada również zmiany w zarzadzaniu gospodarka wodną. Powołana zostanie nowa instytucja – Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, do której zadań należało będzie m.in. ustalanie wysokości opłat za usługi wodne, wydawanie pozwoleń i zgód wodnoprawnych, opracowywanie projektu wstępnej oceny ryzyka powodziowego i zarządzanie tym ryzykiem oraz przeciwdziałanie skutkom suszy.