Pomoc UE dla krajów dotkniętych katastrofą szybsza i mniej biurokratyczna

Pomoc UE dla państw członkowskich i kandydujących, w przypadku katastrofy naturalnej, takiej jak powódź, powinna być dostarczana szybciej i skuteczniej, dzięki zmianom zasad rządzących Funduszem Solidarności UE, przyjętym przez Parlament. Zmiany te, uzgodnione nieformalnie z ministrami UE, przewidują przedłużenie okresu występowania o środki pomocowe, z 10 do 12 tygodni, przedpłatę wysokości 10% oraz uproszczenie kryteriów zatwierdzania pomocy dla mniejszych "regionalnych" katastrof.

Pomoc UE dla krajów dotkniętych katastrofą szybsza i mniej biurokratyczna

- Fundusz Solidarności UE jest jednym z najbardziej widocznych i skutecznych przykładów unijnej solidarności. Obecna reforma uczyni go jeszcze skuteczniejszym narzędziem. Zdefiniowaliśmy dokładnie jedno kryterium umożliwiające udzielenie pomocy z funduszu dla regionu. Sukcesem parlamentarnych negocjatorów, jest też zapewnienie przedpłat, ponieważ w momencie katastrofy szybka pomoc jest niezwykle istotna, udało się nam go osiągnąć po ciężkich negocjacjach -, powiedziała Rosa Estaràs Ferragut (EPP, ES), odpowiedzialna za sprawozdanie.

Dzięki wysiłkom ze strony posłów, klauzula umożliwiająca przedpłaty w wysokości 10% (ograniczone do 30 milionów euro) oczekiwanej wysokości pomocy, została utrzymana, mimo zastrzeżeń wysuwanych przez Radę Unii Europejskiej podczas negocjacji.

Jaśniejsze i prostsze przepisy w przypadku katastrofy "regionalnej"

Fundusz Solidarności UE (EUSF) koncentruje zwykle swoją pomoc na dużych katastrofach, powodujących zniszczenia w wysokości 3 miliardów euro w cenach z roku 2011, lub mających wpływ na 0,06% dochodu narodowego brutto dotkniętego nimi kraju. Jednak pomoc dostępna jest także w przypadku katastrof o mniejszym zasięgu. W przypadku katastrof "regionalnych", w nowych zasadach zaproponowano jedno tylko kryterium przyznawania pomocy - zniszczenia w wysokości 1,5% PKB wytwarzanego przez region, co ułatwi Komisji Europejskiej ocenę wniosków i przyspieszy przyznawanie funduszy.

Posłowie zapewnili także obowiązywanie niższego progu, 1% PKB, powyżej którego pomoc może zostać przyznana, dla regionów najbardziej oddalonych w UE oraz możliwość używania funduszu w przypadkach katastrof, których negatywne efekty rozwijają się dłużej, jak w przypadku suszy.


Wydłużone terminy, szybsze procedury

Posłowie zdobyli dodatkowe 2 tygodnie (12 zamiast 10), podczas których kraje dotknięte katastrofa mogą złożyć wniosek o pomoc z funduszu. Przedłużyli również okres czasu, podczas którego środki pomocowe powinny zostać wykorzystane, z 12 do 18 miesięcy.

Z drugiej strony, terminy postępowania administracyjnego zostały skrócone, Komisja Europejska będzie miała 6 tygodni, od wpłynięcia wniosku o udzielenie pomocy, na ocenę, czy warunki, które uruchamiają pomoc z EUSF zostały spełnione oraz na określenie wysokości pomocy.



Tagi:
źródło: