Rozporządzenie to kolejne narzędzie, które ma przyczynić się do szybszego rozwoju systemu gazowego i zwiększenia wykorzystywania gazu ziemnego. Oprócz utrzymania sprawdzonych rozwiązań w zakresie zasad kształtowania taryf wprowadzono nowe rozwiązania, pozwala na ich dalsze uelastycznienie.
Nowe przepisy, wynikające z obowiązku wykonania ustawy o efektywności energetycznej, zapewniają odbiorcy większą kontrolę nad zużyciem gazu ziemnego. Pozwalają mu ponadto bardziej świadomie i oszczędnie gospodarować zużyciem, dzięki rozszerzeniu zakresu informacji dostarczanych przez przedsiębiorstwa gazowe. Ułatwiają również rozliczanie się z dostawcą za pomocą przedpłatowego układu pomiarowego.
Rozporządzenie wzmacnia pozycję odbiorców m.in. poprzez ułatwienie dochodzenia rekompensaty za wstrzymanie dostaw gazu czy obniżenie jakości dostarczonego gazu.
Dla odbiorców gazu ziemnego wprowadzono udogodnienie w postaci obniżenia kosztów przyłączenia do sieci gazowej, tym samym zwiększając dostępność paliw gazowych. W połączeniu z malejącymi cenami gazu ziemnego, znacznie prostsze będzie podjęcie decyzji o wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa bardziej ekologicznego i przyjaznego dla środowiska.
Konieczność przygotowania nowego rozporządzenia wynika również z obowiązku wykonania kodeksu sieci KE, dotyczącego zharmonizowanych struktur taryf przesyłowych dla gazu. W tym zakresie wprowadzono rozwiązania, które wdrażają europejski mechanizm zatwierdzania taryf przesyłowych dla gazu. Jego celem jest większa przejrzystość i dostępność dla użytkowników systemu gazowego.
Nowe rozporządzenie obniża również opłaty za usługi krótkoterminowe i przerywane oraz umożliwia oferowanie przez operatora systemu magazynowania usług w drodze aukcji.