Ministerstwo Zdrowia podjęło prace nad nowelizacją przepisów regulujących obrót pozaapteczny

Na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej w czerwcu br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Zdrowia o podjęcie działań w sprawie rygorystycznych rozwiązań dotyczących funkcjonowania punktów aptecznych.

Ministerstwo Zdrowia podjęło prace nad nowelizacją przepisów regulujących obrót pozaapteczny
Zarząd KRIR zwracał uwagę na brak dostępu do odpowiedniego asortymentu leków na terenach wiejskich oraz wnosił o interwencję w tej sprawie już w grudniu 2009 r. Jednak problem, który w swoich wystąpieniach sygnalizował samorząd rolniczy, nadal nie został rozwiązany. Dlatego też, Zarząd KRIR postanowił ponowić swój postulat. Poniżej stanowisko Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.
 
Punkty apteczne tworzone są na terenach wiejskich, jeżeli na terenie danej wsi nie jest prowadzona apteka ogólnodostępna. Mają na celu zapewnienie pacjentom dostęp do podstawowych leków w regionach, w których z uwagi na liczbę ludności prowadzenie apteki byłoby dla przedsiębiorcy nieopłacalne. Wymogi lokalowe, wyposażeniowe czy w zakresie kwalifikacji zatrudnianych pracowników, jakie muszą spełniać punkty apteczne są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku aptek, co w sposób oczywisty przekłada się na asortyment dostępny w tych placówkach. Zapewnienie bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii stanowi jeden z priorytetów systemu ochrony zdrowia. Realizowany jest on między innymi przez właściwe przygotowanie kadr do świadczenia usług farmaceutycznych, zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych gwarantujących bezpieczne przechowywanie produktów leczniczych, asortyment adekwatny do wykształcenia i praktyki wydającego go personelu. Wymogi stawiane obecnie punktom aptecznym w opinii resortu są niezbędne do zapewnienia pacjentom bezpiecznego dostępu do produktów leczniczych.

Odnośnie wykazu produktów leczniczych dopuszczonych do sprzedaży w punktach aptecznych Ministerstwo Zdrowia podjęło prace nad nowelizacją przepisów regulujących obrót pozaapteczny, tj. rozporządzeniami w sprawie kryteriów klasyfikacji oraz w sprawie wykazu produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych. Obecnie analizowane są możliwe zmiany i regulacje, które zapewniałyby najlepsze rozwiązania systemowe dla pacjentów. W ramach wstępnych prac przedmiotowy wykaz weryfikowany jest przede wszystkim w oparciu o opinie Konsultantów Krajowych w różnych dziedzinach nauk medycznych. Ostateczne projekty rozporządzeń zostaną przekazane do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. W ramach przedmiotowych prac rozważone zostaną wszystkie uwagi zgłoszone przez zainteresowane podmioty.


Tagi:
źródło: