Informacja dla kandydatów na dzierżawców mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w zakresie form zabezpieczenia spłaty czynszu dzierżawnego oraz wymaganej dokumentacji do oceny wiarygodności finansowej kandydata na dzierżawcę i poręczycieli.
Zastaw rejestrowy.
-
Zastaw rejestrowy może stanowić jedną z form zabezpieczenia wierzytelności KOWR. Do ustanowienia zastawu rejestrowego dochodzi na podstawie umowy między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawcą) a wierzycielem (zastawnikiem) oraz wpisu na tej podstawie do rejestru zastawów. Umowa o ustanowienie zastawu rejestrowego (umowa zastawnicza) powinna określać co najmniej:
-
datę zawarcia umowy,
-
imię i nazwisko (nazwę) oraz miejsce zamieszkania (siedzibę) i adres zastawnika, zastawcy oraz dłużnika, jeżeli nie jest on zastawcą,
-
przedmiot zastawu w sposób odpowiadający jego właściwościom,
-
wierzytelność zabezpieczoną zastawem – przez oznaczenie jej wysokości oraz stosunku prawnego, z którego ta wierzytelność wynika.
-
Wniosek o dokonanie wpisu zastawu rejestrowego do rejestru zastawów powinien być złożony przez zastawnika lub zastawcę. W umowie zastawniczej należy określić, która ze stron jest zobowiązana do złożenia wniosku o dokonanie wpisu zastawu rejestrowego. W przypadku gdy zobowiązany jest zastawca - w umowie należy zawrzeć zobowiązanie do powiadomienia KOWR o złożeniu wniosku w terminie 7 dni od złożenia.
-
Przedmiot zastawu może być pozostawiony w posiadaniu zastawcy i wykorzystywany na warunkach, określonych w umowie zastawu.
-
Przedmiotem zastawu rejestrowego mogą być rzeczy ruchome, z wyjątkiem statków morskich wpisanych do rejestru okrętowego, a także prawa majątkowe, jeżeli są zbywalne. Zastawem rejestrowym można w szczególności obciążyć:
-
rzeczy oznaczone co do tożsamości (indywidualnie),
-
rzeczy oznaczone co do gatunku, przy czym w umowie zastawniczej musi być określona ich liczba oraz sposób wyodrębnienia od innych rzeczy tego samego gatunku; powstaje tyle zastawów, ile jest rzeczy danego gatunku, a zbycie jednej z tych rzeczy nie powoduje wygaśnięcia zastawu,
-
zbiór rzeczy ruchomych lub praw, stanowiący całość gospodarczą, choćby jego skład był zmienny; przedmiotem zastawu rejestrowego może być więc część przedsiębiorstwa, składająca się z rzeczy ruchomych oraz praw majątkowych, stanowiących całość gospodarczą,
-
wierzytelności,
-
prawa na dobrach niematerialnych,
-
prawa z papierów wartościowych.
-
Obciążenie rzeczy zastawem pozostaje w mocy, bez względu na zmiany, którym może ona ulegać w toku przetwarzania, a w razie połączenia lub pomieszania rzeczy obciążonej z innymi rzeczami ruchomymi w taki sposób, że przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe albo związane z nadmiernymi trudnościami lub kosztami – zastaw rejestrowy obciąża całość połączonych lub pomieszanych rzeczy.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/WIR foto:
Gospodarz.pl/MP