Informacja dla kandydatów na dzierżawców mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w zakresie form zabezpieczenia spłaty czynszu dzierżawnego oraz wymaganej dokumentacji do oceny wiarygodności finansowej kandydata na dzierżawcę i poręczycieli.
II.
Formy zabezpieczeń i ich charakterystyka.
Gwarancja bankowa.
-
Zabezpieczenie przyszłych zobowiązań wobec KOWR może stanowić gwarancja banku zaakceptowanego przez KOWR. Gwarancja bankowa jest zobowiązaniem bezwarunkowej i nieodwołalnej spłaty należności KOWR z odsetkami i wszystkimi innymi kosztami, wynikającymi z umowy zawartej z KOWR przez bank, który udzielił gwarancji, w przypadku niewykonania zobowiązania przez dłużnika. Gwarancje przyjmuje się sporządzone wyłącznie w formie pisemnej. Gwarancja powinna zawierać:
-
nazwę i adres banku wystawiającego gwarancję (stempel banku),
-
numer kolejny gwarancji i datę jej wystawienia,
-
oświadczenie, że gwarancja jest bezwarunkowa i nieodwołalna,
-
nazwę i adres beneficjenta (O/T KOWR, Filii) gwarancji,
-
określenie przedmiotu gwarancji z powołaniem się na umowę zawartą z KOWR, którą zabezpiecza gwarancja z oznaczeniem jej stron, daty zawarcia, wysokości zobowiązania i terminów płatności,
-
określenie wysokości zobowiązania banku, udzielającego gwarancji,
-
określenie terminu ważności gwarancji, który nie powinien zakończyć się przed upływem 30 dni od terminu płatności, określonego w umowie z KOWR,
-
ewentualne określenie terminu rozpoczęcia ważności gwarancji, jeżeli ważność gwarancji biegnie od innego terminu niż data jej wystawienia.
-
Gwarancja winna być podpisana przez osoby do tego upoważnione. przyjmuje gwarancje bezwarunkowe, nieodwołalne i płatne na każde żądanie. Jeżeli dłużnik nie dokona płatności w terminie określonym w umowie, zawiadomi bank o tym fakcie listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru, wzywając jednocześnie do wykonania zobowiązania z gwarancji. zwraca gwarancję bankowi, który jej udzielił, jeżeli dzierżawca bądź nabywca spłacił zobowiązanie lub upłynął termin ważności gwarancji.
Poręczenie według prawa cywilnego.
-
Poręczenia za zobowiązania dłużnika mogą udzielać osoby fizyczne i prawne. Umowa poręczenia winna zawierać oświadczenia poręczycieli o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, w związku z czym umowy te powinny mieć formę aktu notarialnego. Przed przyjęciem zabezpieczenia, KOWR bada kondycję finansową poręczyciela. Ocena sytuacji finansowej i majątkowej poręczyciela obejmuje w szczególności: źródła przychodów, ich wysokość i stabilność, wartość posiadanego majątku, wywiązywanie się z obciążeń publiczno-prawnych, wysokość ewentualnego zadłużenia, opinie banków i instytucji finansujących działalność poręczyciela.
-
Poręczenie jest umową, przez którą poręczyciel zobowiązuje się wobec KOWR spłacić całość lub część zobowiązania wraz z odsetkami, na wypadek, gdyby dłużnik KOWR nie wykonał swojego zobowiązania. Poręczenie powinno być złożone, pod rygorem nieważności, na piśmie. Poręczenie może być udzielone bezterminowo lub na czas trwania umowy z KOWR. Zawarcie umowy następuje przez przyjęcie przez KOWR oświadczenia, złożonego przez poręczyciela. Poręczenie podpisują osoby uprawnione do składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań. Poręczyciel składa oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 pkt. 4 lub 5 Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie zapłaty zobowiązania wraz z należnymi odsetkami i innymi należnościami ubocznymi, wynikającymi z umowy w przypadku, gdy dłużnik, za którego zostało udzielone poręczenie, nie spełni swego świadczenia w terminach określonych w zawartej z KOWR umowie. Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji musi być złożone w formie aktu notarialnego. Czynności prawne, przekraczające zakres zwykłego zarządu, osób pozostających w małżeńskiej wspólności majątkowej, związane z ustanowieniem poręczenia przez te osoby, wymagają pisemnego potwierdzenia przez ich małżonków. O opóźnieniu spłaty należności, KOWR zawiadamia poręczyciela listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/WIR foto:
Gospodarz.pl/MP