Projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych
Projekt ten przewiduje wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu mechanizmu naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Nowe rozwiązania będą miały pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.
Najważniejsze rozwiązania
-
Podmioty, które skupują rośliny oleiste (np. rzepak) od ich producentów, będą musiały dokonywać wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.
Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na fundusz zobowiązany będzie każdy podmiot, który nabywa towar od wytwórcy roślin oleistych – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.
-
Rozszerzony zostaje katalog roślin oleistych o słonecznik.
Dzięki temu stworzona zostaje możliwość realizacji działań, które będą promować ten produkt i jego przetwory.
-
Więcej działań będzie mogło być wspierane przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych.
Chodzi o działania edukacyjno-informacyjne oraz inicjatywy badawczo-rozwojowe, które ukierunkowane są na promocję wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych.
-
Deklaracje wpłat na poszczególne fundusze promocji będą mogły być składane wyłącznie w formie elektronicznej.
-
Zaproponowane zmiany będą miały pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.
Nowe rozwiązania w pierwszej kolejności będą służyły podmiotom, które przetwarzają rzepak i zboża, czyli przedsiębiorcom, którzy mają status wytwórców biokomponentów.
Zmiany będą pomocne także m.in. dla podmiotów, które prowadzą działalność dotyczącą wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego, który wykorzystywany jest na cele biopaliwowe.
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo od 1 kwietnia 2025 roku.
Uchwała w sprawie przyjęcia projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027
Uchwała wprowadza zmiany do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, których celem jest doprecyzowanie i dostosowanie planu do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej Polski. Zmiany dotyczą m.in. płatności bezpośrednich, dla których nabory wniosków o ich przyznanie rozpoczynają się w pierwszym kwartale 2025 roku.
Najważniejsze rozwiązania
-
Wprowadzane zmiany w Planie Strategicznym dla WPR mają wzmocnić efektywność wykorzystania środków finansowych oraz skuteczność ich udzielania.
-
Przyjęte rozwiązania spowodują zwiększenie stopnia zorganizowania rynku, a co za tym idzie wzmocnią pozycje rolników względem np. przetwórców czy sieci handlowych.
-
Zmiany w Planie Strategicznym dla WPR, dotyczące rozszerzenia zakresu wsparcia w ramach ekoschematów, umożliwią zwiększenie liczby chętnych do ubiegania się o taki rodzaj wsparcia.
-
Część proponowanych zmian w Planie Strategicznym ma na celu wdrożenie przepisów UE.
Chodzi o mechanizm warunkowości społecznej (uzależnienie wysokości wsparcia od przestrzegania wybranych krajowych przepisów dotyczących prawa pracy oraz zasad BHP).
Dotyczy to także utworzenia wsparcia dla jednego lub większej liczby ekoschematów obejmujących – na gruntach ornych – praktyki na rzecz zachowania obszarów nieprodukcyjnych, takich jak grunty ugorowane, oraz praktyki na rzecz tworzenia nowych elementów krajobrazu.