Coraz więcej kąpielisk w Polsce tymczasowo zamkniętych z powodu zakwitu sinic

Kąpiel w wodzie, w której stwierdzono przekroczenie parametrów mikrobiologicznych może powodować objawy chorobowe charakterystyczne dla zatruć pokarmowych, szczególnie w przypadku zachłyśnięcia się skażoną wodą. W wyniku kontaktu osób kąpiących się z sinicami, mogą pojawić się objawy chorobowe i inne dolegliwości.

Coraz więcej kąpielisk w Polsce tymczasowo zamkniętych z powodu zakwitu sinic
Analiza i ocena wskaźników mikrobiologicznych wody w kąpielisku

Analiza i ocena wskaźników mikrobiologicznych wody w kąpielisku jest ważna, ponieważ kałowe zanieczyszczenie wody może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a jego obecność nie powoduje zmian w wyglądzie wody i może nie budzić podejrzeń użytkowników kąpieliska.

Kąpiel w wodzie, w której stwierdzono przekroczenie parametrów mikrobiologicznych może powodować objawy chorobowe charakterystyczne dla zatruć pokarmowych, szczególnie w przypadku zachłyśnięcia się skażoną wodą.
 
Zakwit sinic

Ponadto woda w kąpielisku jest monitorowana pod kątem występowania nadmiernego zakwitu sinic (cyjanobakterii) oraz obecności widocznych zanieczyszczeń w postaci plam olejowych, odpadów ze szkła, gumy lub tworzyw sztucznych, nie dających się od razu usunąć z wody, a które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie osób korzystających z kąpieliska.

Pojęcie „zakwitu wody” jest stosowane do opisania dużego zagęszczenia drobnych komórek glonów lub sinic, które występują przy powierzchni wody, co często jest widoczne poprzez zmianę barwy wody, a na jej powierzchni można wyraźnie zaobserwować gęste smugi wyglądające jak rozlana farba, a nawet grube kożuchy piany o galaretowatej konsystencji.

Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie, któremu towarzyszy zmętnienie wody i jej zabarwienie. Masowe występowanie sinic wpływa negatywnie na funkcjonowanie środowisk wodnych. Sinice są bowiem producentem związków o negatywnym działaniu na organizm człowieka i zwierząt.

W wyniku kontaktu osób kąpiących się z sinicami, mogą pojawić się u nich objawy chorobowe i dolegliwości. Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości m.in. wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów.

Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami zakwitu należy unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie oraz nieprzyjemnym zapachu.
 
Sezon kąpielowy i mapa kąpielisk w Polsce

Zachęcamy do zapoznania się z mapą kąpielisk! Po wybraniu kąpieliska na mapie Polski, wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska. W przypadku już aktywnych kąpielisk, to jest takich, których sezon kąpielowy już się rozpoczął będzie możliwy odczyt pełnej wersji raportu zawierającego m.in. dane o: jakości wody, infrastrukturze kąpieliska oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowanie kąpielisk.
 


Tagi:
źródło: