Chorwacja jest bałkańskim krajem, samowystarczalnym w przypadku większości produktów pochodzenia zwierzęcego i w pełni wystarczalnym jeśli chodzi o nasiona roślin oleistych, zbóż i cukru.
Z Chorwacji co roku eksportowane są spore ilości nasion oleistych oraz sprowadzane gotowe oleje roślinne i pasze białkowe. Na teren wspólnoty trafiają z tego kraju duże ilości cukru, przy jednoczesnym imporcie tego towaru z Brazylii.
Czytaj także: Sektor zbóż w Chorwacji
W przypadku artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, najwięcej na ten teren bałkański skupowanych jest serów oraz mięsa wieprzowego. W przypadku kukurydzy i soi udział chorwackiej produkcji w całej produkcji unijnej przekracza wyraźnie 1% i wynosi odpowiednio 3,2% i 12,3%.
Między Polską a Chorwacją handel produktami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego odbywa się na zasadzie eksportu towarów rolno-spożywczych z naszego kraju. W ubiegłym roku wartość wywózu ukształtowała się na poziomie 86,7 mln euro i stanowiła 0,5% całego krajowego eksportu.
Najwięcej na chorwacki rynek Polacy dostarczają wyrobów cukierniczych, przetworów owocowych i warzyw, a także żywca wołowego (do uboju w wadze od 80 do 160 kg oraz w wadze od 160 do 300 kg), produktów mleczarskich, pasz i koncentratów paszowych, wyrobów tytoniowych, kawy, herbaty i innych używek oraz mięsa wołowego, wieprzowego i przetworów rybnych.
Z kolei największy udział w imporcie mają wyroby cukiernicze, różnego rodzaju sosy, zupy, soki, ekstrakty roślinne, przetwory z warzyw i owoców oraz wyroby tytoniowe - informuje FAMMU/FAPA.