Główna zmiana ustawy ma się opierać na włączeniu unijnych przepisów do polskiego prawa. Celem ministerstwa rolnictwa jest wprowadzenie zapisu umożliwiającego wykorzystywanie art. 4 ust. 1 i ust. 4 unijnego rozporządzenia 1099/2009. W myśl tego przepisu dopuszcza się ubój bez ogłuszania, zgodny z wymogami religijnymi.
Z dniem 1 stycznia 2013 roku w Polsce zakazano uboju rytualnego, odbywającego się bez ogłuszania zwierząt. W poprzednich latach dokonywano go w oparciu o przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 roku. Decyzją Trybunału Konstytucyjnego uznano zapisy rozporządzenia jako sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt i z konstytucją.
Obowiązująca obecnie ustawa o ochronie zwierząt pozwala zatem jedynie na ubój z uprzednim ogłuszeniem zwierzęcia. Jednakże od 1 stycznia 2013 roku na mocy unijnego rozporządzenia dopuszcza się przeprowadzenie uboju w zgodzie z wymogami religii.
Przeciwne zmianie przepisów są organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, które wskazują na niehumanitarność i okrucieństwo uboju rytualnego bydła poprzez zabijanie go przez poderżnięcie gardła bez wcześniejszego pozbawienia świadomości. Za przywróceniem uboju rytualnego opowiadają się natomiast polscy przedsiębiorcy, którzy szacują iż brak takiej możliwości przynosi im roczne straty w wysokości 1,2 - 1,5 mld zł.
Warto podkreślić, iż ubój rytualny prowadzony jest w 22 państwach Unii Europejskiej.