Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Mulczery profesjonalne ORSI Pro
2015-03-12 -
Sterowniki Ecostar 6000 Bauer Group
2020-06-19 -
Multione serii GT900
2013-09-26 -
Nawóz Activ Antychloroza
2014-12-19 -
Filtr do kominków 18l EINHELL
2011-05-11 -
CASE / STEYR - szyba tylna zielona MX
2011-12-13
Prace w zagrodzie i budynkach inwentarskich w lutym
W hodowli używa się odpowiednich dawek pasz, w celu osiągnięcia dobrych przyrostów i wysokiej mięsności, a od krów dużo mleka wysokiej jakości. W związku z tym, dla bydła najlepszymi paszami objętościowymi są sianokiszonki z młodych roślin i kiszonka z kukurydzy, a także siano. Poza tym dodatek buraków zwiększa apetyt i poprawia wykorzystanie innych pasz. Należy też pamiętać o pojeniu zwierząt i koniecznie stosować dodatki witaminowo-mineralne. W dalszym ciągu istotna jest ściółka, czyszczenie i przebywanie bydła na świeżym powietrzu.
Prace w chlewni i oborze
Budynek stanowi najistotniejszy element ochrony zwierząt przed wpływem niesprzyjających warunków środowiska zewnętrznego. Powinien on stworzyć optymalny mikroklimat zapewniający dobre samopoczucie i wysoką produkcyjność. Zwierząt nie wolno też utrzymywać w ciągłej ciemności, należy więc przewidzieć odpowiednie naturalne oświetlenie, tj. odpowiednia relacja powierzchni okien do podłogi.
Podejmując decyzję inwestycji lub modernizacji budynków inwentarskich, trzeba wziąć pod uwagę aktualnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego oraz uregulowania. W związku z tym musi być opracowana szczegółowa dokumentacja i otrzymanie pozwolenia ze szczebla administracji samorządowej o warunkach zabudowy obiektu.
Prace w zagrodzie
Przygotowuje się materiał siewny do wiosennych zasiewów, czyli sortuje się go, czyści, sprawdza siłę kiełkowania. Porządkuje magazyny. Szykuje się materiały budowlane pod ewentualne inwestycje budowlane i remonty.
Podczas silnych mrozów zwraca się szczególną uwagę na zabezpieczenie instalacji wodno-kanalizacyjnych przez zamarznięciem. Należy też szczególnie dbać o zwierzęta podwórkowe.
Prace w pasiece
Nadal aktualne są zalecenia związane z zapewnieniem pszczołom spokoju. Matki pszczele rozpoczynają czerwienie. W ulach pszczoły podnoszą temperaturę niezbędną do wychowu czerwiu. Zwiększa się zużycie pokarmu. W wyniku coraz bardziej intensywnej operacji słonecznej śnieg leżący na mostkach wylotowych zmienia się często w lód i może blokować otwór wylotowy. Dlatego też należy zwrócić uwagę na drożność otworów wylotowych. Posypuje się kałuże lodowatej wody wokół uli, aby pszczoły nie topiły się. W pracowni przystępuje się do drukowania ramek.
W lutym często, przy sprzyjającej pogodzie (10-12°C), zdarza się pierwszy oblot pszczół. Po charakterze oblotu można ocenić przebieg zimowli i stan rodziny pszczelej. Każdy następny ciepły dzień powinno się wykorzystać na przygotowanie pszczół do nowego sezonu. Należy więc wyczyścić ule, podmieść dennice z osypu zimowego, a po zakończonej pracy zakopać martwe pszczoły i wszelkie zanieczyszczenia. Przeglądy można wykonać dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza przekroczy 15°C. Ule zaperzone wymienia się na czyste, wydezynfekowane, pomalowane na ciepłe kolory. Ścieśnia się gniazda, usuwa plastry zapleśniałe z sfermentowanym pokarmem. Gniazdo należy utrzymywać ciasno i ciepło. Od momentu oblotu pszczół na pasieczysku ustawia się poidło i kontroluje, żeby była w nim zawsze czysta woda.